دوشنبه 4 بهمن 1400 _
  امروز
دوشنبه
بهمن 1400
4
قمری:21 جمادى الثانية 1443

میلادی:24 ژانویه 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 478
ماه : 12596
سال جاری : 121403
تعدا مطالب : 2502
كل : 1036807
 
تاریخ : پنجشنبه 9 دي 1400     |     کد : 2992

شهردار منطقه9 عنوان کرد:

توسعه فضاهای سبز اولویت شهرداری منطقه9 در سال آتی

توسعه سرانه فضای سبز و احداث پارک ها محله ای در شهرک خاوران، از اولویت های شهرداری منطقه9 در سال 1401خواهد بود.


 
به گزارش امور ارتباطات شهرداری منطقه9 تبریز، دکتر محمد حسین زاده شهردار این منطقه اظهار داشت: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته برای آتیه شهرک خاوران و فراهم نمودن زمینه جمعیت پذیری در این شهرک، توسعه فضاهای سبز و پارک های محله ای از اولویت های شهرداری منطقه در سال آینده خواهد بود.

شهردار منطقه9 ادامه داد: بر اساس مطالعات و بررسی هاي وزارت راه و شهرسازي، سرانه متعارف و قابل قبول فضاي سبز شهري در شهرهاي ایـران بین 7 تا 12 متر مربع براي هر نفر است که در مقایسه با شاخص تعیین شده از سوي محـیط زیسـت سـازمان ملـل متحـد (20 تا 25 متر مربع براي هر نفر)، رقم کمتري است. با وجود این، در شـهرهاي مختلـف کشـور نیـز ایـن رقـم، بـا توجـه بـه ویژگیهاي متفاوت جغرافیایی و اقلیمی آنها، با اختلافاتی همراه است که میزان آنرا طرحهاي مصوب هر یک از شـهرها تعیـین می کنند.

دکتر حسین زاده خاطرنشان کرد: به گفته مسئولین امر، طبق آمار، سرانه فضای سبز درون ‌شهری و برون ‌شهری تبریز در سال99، برای هر نفر ۱۷ مترمربع  بوده است که تنها 7/5 مترمربع از آن در داخل شهر و بقیه مربوط به جنگل ‌کاری‌های اطراف شهری مثل عون بن علی، عباس‌میرزا و آرپا دره‌سی است، اما در سطح شهرداری منطقه9 و شهرک خاوران، آمار سرانه  فضای سبز دو برابری و برای هر نفر 5/15 متر مربع خواهد بود که حکایت از نگاه ویژه شهرداری منطقه به این امر و افزایش سرانه فضای سبز در این بخش از کلانشهر تبریز دارد.

شهردار منطقه9 افزود: طبق مطالعات و برآوردهای صورت گرفته و مطابق با نیاز ساکنین این شهرک، هر شهروند ساکن در این شهرک باید به میزان 15 مترمربع، برای خود فضای سبز داشته باشد که  مدیران و برنامه ریزان شهری منطقه، با ملاحظه این رقم، اقدام به برنامه ریزی، توسعه و اجرای عملیات عمرانی می نمایند.

دکتر حسین زاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شهرک خاوران شهرکی انسان محور و زیست پذیر می باشد، احداث و توسعه پارک های محله ای موضوعی را باعث کاهش آسیب های اجتماعی زندگی شهری و افزایش آرامش فردی و اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: بسترسازی جهت گذران اوقات فراغت خانواده ها، جوانان، کودکان و ... یکی از اولویت های اساسی شهرک های مسکونی و آپارتمانی است و در این راستا درصددیم با تشکیل کارگروهی، از نظرات و ایده های جامعه شناسان و روانشناسان خبره و صاحب نظر دانشگاهی در احداث این پارک ها بهره مند شده و این ایده ها عملیاتی گردد.

دکتر حسین زاده نگاه علمی، مطالعه ی تخصصی و توجه ویژه به حوزه فضای سبز را نیاز بیش از پیش مدیریت شهری برشمرد و افزود: در این راستا مدیریت هزینه‌های هنگفت و بالای نگهداری فضای سبز، تأمین آب مناسب برای طرح‌ها با توجه به وضعیت کم آبی موجود و استفاده از گونه‌های گیاهی در پارک‌ها با بررسی شرایط زیستی اقلیم، می تواند کمک شایانی به مدیریت شهری، در رسیدن به اهداف مورد نظر در این حوزه نماید.

وی در پایان تصریح کرد: شهرداری منطقه9، مدیریت و استفاده صحیح از منابع آبی را در دستور کار قرار داده و اقدامات بسیاری برای مدیریت منابع آبی در این شهرک مد نظر می باشد که از آن جمله می توان به استفاده از تجهیزات آبیاری نو، استفاده از گونه های گیاهی مقاوم به کم آبی و سایر اقدامات در این زمینه اشاره کرد.


PDF چاپ چاپ
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه