جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 10 راهکار برای این که کودکتان را اجتماعی کنید

10 راهکار برای این که کودکتان را اجتماعی کنید
سبک فرزندپروری شما تفاوت های زیادی ایجاد می کند. اگر شما به کودک خجالتی تان اجازه ندهید که مستقل باشد و با دیگران در محیط های اجتماعی تعامل برقرار کند، شما کم رویی او را تشدید می کنید و مقابله با کم رویی را دشوارتر می سازید. از طرف دیگر، اگر شما کودک خجالتی تان را مجبور به رفتن در محیط های اجتماعی بکنید و امید داشته باشید که او خود را منطبق خواهد کرد، اعتماد به نفس وی را خواهید کُشت. آن چه که در این زمینه مورد نیاز است، رویکرد متعادل، سازمان یافته و تدریجی است. در ادامه 10 راهکاری که به شما جهت اجتماعی تر شدن کودکتان کمک می کند، آمده است.

شما از این موضوع که کودکتان می خواهد همیشه در کنار شما باشد، لذت می برید، اما نه آن هنگامی که مردم او را صدا می کنند و می خواهند با وی صحبت می کنند و او همچنان به شما چسبیده باشد. به دلایل گوناگونی از جمله ژنتیک، برخی کودکان خجالتی متولد می شوند. آن ها به احتمال زیاد در محیط های اجتماعی، مانند: مهمانی ها، به والدینشان می چسبند و برایشان دشوار است که به خانه دوستشان بدون همراهی کسی بروند. اگر کودک شما ذاتاً خجالتی است، بسیار دشوار و غیر واقعی است که از او انتظار داشته باشید در کوتاه مدت یا میان مدت به یک کودک برونگرا تبدیل شود. در حقیقت، جنبه های خاصی از شخصیت، غیر ممکن است که تغییر کند. با این وجود، شما می توانید کارهای بسیاری در جهت مقابله با خجالتی بودن کودکتان انجام دهید که 10 مورد از این راهکارها در ادامه می آید.

1.   انتظارات معقول داشته باشید
در حالی که شما هر کاری انجام می دهید تا کودکتان اجتماعی تر شود، لازم است شما بپذیرید که برخی کودکان اجتماعی تر و برخی کودکان کمتر اجتماعی هستند. میزان اجتماعی بودن کودکتان را با خواهر، برادر و یا همسالانش مقایسه نکنید. صبور باشید، چرا که آموزش این مهارت آسان نیست. با کمک و راهنمایی شما، کودکتان قطعاً قادر خواهد شد که دوست پیدا کند و در طول زمان اجتماعی شود.

2. بر دوستی تمرکز کنید، نه محبوبیت
هدف شما نباید این باشد که کودکتان را محبوب کنید. این کار نه تنها کودکتان را تحت فشار غیر ضروری قرار می دهد، بلکه محبوب بودن یک اتفاق زودگذر است که در طول زمان محو می شود. از این رو، روحیه دوستی را در کودکتان پرورش دهید.

3. حرف و عملتان یکی باشد
شما باید یک الگوی خوب باشد. اگر شما اجتماعی نیستید، پس نمی توانید از کودکتان انتظار اجتماعی بودن داشته باشید. شما می توانید دوست کودکتان را به همراه والدینش به منزلتان دعوت کنید. میزبان خوبی باشید، مودبانه، دوستانه و با احترام با مهمان هایتان صحبت کنید. کودکتان همیشه رفتارهای شما را مشاهده می کند و این بهترین درس به کودکتان است.

4. تنها هنگامی که کودکتان نیاز دارد، به او کمک کنید
صحبت کردن با کودکتان درباره مدرسه، همیشه ایده خوبی است. به داستان، احساسات و عواطفش درباره رفتار دیگران گوش کنید. ممکن است موقعیتی وجود داشته باشد که کودکتان احساس کند توسط همسالانش طرد شده است. این اتفاق می تواند شما را نیز بسیار متاثر کند. واکنش غریزی شما کمک به کودکتان و محافظت از او خواهد بود. حتی ممکن است به او پیشنهاد بدهید که با دوستانش صحبت کنید. اما این کار را نکنید. شما باید از کودکتان درباره دریافت کمک سوال کنید. در دعواهای دوستانه آن ها دخالت نکنید. به خاطر داشته باشید که دوستان صمیمی می توانند حتی پس از دعوا، به سرعت و بدون کمک شما برای ترمیم رابطه شان، رابطه دوستانه برقرار کنند.

5. به کودکتان آموزش دهید که چگونه سوال بپرسد
اگر برای کودک شما دشوار است که در موقعیت های اجتماعی ارتباط برقرار کند، ممکن است بدین دلیل باشد که وی نمی داند چگونه این کار را انجام دهد. لذا به او آموزش دهید که چگونه خودش را معرفی کند و چند سوالی که یخ ملاقات را آب می کند، بپرسد. مانند: حال شما چطور است؟ امروز چطور بود؟ آیا می خواهی با ماشین های من بازی کنی؟ و ... .

6. از کارت های تصویری و فیلم ها استفاده کنید
گاهی اوقات یک کودک اجتماعی نیست، به دلیل این که او نمی داند چگونه حالات چهره افراد و زبان بدنشان را متوجه شود. شما می توانید از کارت های تصویری و فیلم ها برای آموزش نشانه های دیداری به کودکتان کمک کنید تا بتواند احساسات دیگران، مانند: شادی، خشم، ناراحتی و خستگی  را درک کند. با استفاده از بازی ایفای نقش به کودکتان آموزش دهید که چگونه در موقعیت های مختلف واکنش نشان دهد.

7. دوستانش را به خانه دعوت کنید
به کودکتان محیطی آرام و امن برای اجتماعی شدن، ارائه کنید. به جای این که او را برای بازی به خانه دوستانش بفرستید، دوستانش را به خانه تان دعوت کنید. پیش از آمدن دوستانش، با او درباره به اشتراک گذاری اسباب بازی هایش، تعامل برقرار کردن و دادن تنقلات و نوشیدنی به دوستانش صحبت کنید. هنگامی که او با این شیوه آشنا شد و با دوستانش احساس راحتی کرد، می توانید او را به خانه دوستانش بفرستید.

8. در کودکتان اعتماد به نفس ایجاد کنید
تلاش های کودکتان را ارج نهید. با گفتن جملاتی همانند «این کار را درست انجام ندادی»، اعتماد به نفس وی را کاهش می دهید. با اجازه دادن به کودکتان جهت حل برخی مشکلات اجتماعی اش، وی را توانمند کنید. به جای این که به کودکتان بگویید، چه کاری را انجام دهد، از وی بپرسید «چه کاری می خواهد انجام دهد».

9. کودکتان را تحت فشار قرار ندهید
برخی والدین از کودکشان می خواهند که شعری را در جمع بخوانند. در حالی که این اتفاق برای یک کودک اجتماعی خوشایند است، اما یک کودک خجالتی را ناراحت می کند. بنابراین به علائم و نشانه هایی که کودکتان از خود بروز می دهد، توجه کنید و سعی کنید، احساسات و حالات وی را تشخیص دهید.

10. مرور و بررسی کنید
پس از هر دورهمی اجتماعی، مانند: جشن تولد، با کودکتان درباره آن رویداد صحبت کنید. برای مثال: از کودکتان بپرسید، چه چیزی یاد گرفت و یا دفعه بعدی مهمانی چگونه باشد، بیشتر دوست دارد و ... .
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه