جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 11 کاری که والدین شاد انجام نمی دهند!

11 کاری که والدین شاد انجام نمی دهند!
هیچ کار با ارزشی بدون سختی و پشتکار به دست نمی آید. شاد بودن نیز از این قاعده مستثنی نیست. والدین شاد بی دغدغه نیستند و شادیشان را به راحتی به دست نیاورده اند. آن ها روش هایی را به کار گرفته اند تا زندگی شادی داشته باشند. اگر می خواهید همانند والدین شاد زندگی کنید، راهکارهای زیر را در زندگی خود و در رابطه با فرزندانتان اجرا کنید.

برخلاف زمانی که جوان بودید و می خواستید کارهای زیادی انجام دهید و به چیزهای بسیاری دست یابید، اگر اکنون از شما پرسیده شود که خواسته تان چیست، به احتمال زیاد خواهید گفت: «شاد بودن». اما شادی به راحتی به دست نمی آید، به خصوص زمانی که پدر و مادر هستید. شاد بودن نیاز به تلاش، قوی بودن از لحاظ ذهنی، شور و اشتیاق و تعهد برای شاد ماندن دارد. برای والدین، هر روز یک نبرد است، از تغذیه و خواب فرزندشان گرفته تا درس خواندن و آموزش ارزش ها، رفتارها و فرهنگ ها. والدین شاد همه این کارها و یا حتی بیشتر از آن را بدون خستگی انجام می دهند. در ادامه به 11 کاری که والدین شاد انجام نمی دهند، اشاره می کنیم.

1. نصیحت نمی کنند
والدین شاد، درک می کنند که نصیحت کردن با صدای بلند در همه وقت، مانع از رشد کودکشان می شود، در عوض یک دوست خوب بودن رشد کودکشان را تسهیل می کند. آن ها به کودکشان پیشنهاد می دهند، بر خلاف والدینی که با داد و فریاد زدن بر سر کودکان خود به آن ها امر می کنند که به روش خاصی رفتار کنند.

2. انتظار کمال و ثبات ندارند
والدین شاد می دانند که کودکان، کودک هستند. آن ها گاهی مطیع و گاهی سرکش و غیر قابل پیش بینی هستند و این گونه است که آن ها می آموزند. اگر کودکان همه وقت قابل پیش بینی باشند، والدین درخشش خود را از دست می دهد. کودکان باید اجازه داشته باشند که اشتباه کنند، یاد بگیرند و بزرگ شوند.

3. برای نتیجه گیری عجله نمی کنند
کودکان نیز همانند بزرگسالان چیزهای ناخوشایند و دشوار را تجربه می کنند. اما والدین شاد، به سرعت درباره کودکانشان نظر نمی دهند و قضاوت نمی کنند. آن ها با ذهنی بی طرفانه به سخنان فرزندان خود گوش می دهند و آشفتگی کودکشان را درک می کنند، چرا که چیزی اشتباه پیش رفته است. آن ها برای درک رفتار و نگرانی های فرزندشان زمان صرف می کنند، صبر می کنند و با روشی مثبت مساله را حل می کنند. آن ها با یک رفتار بد کودکشان را محدود نمی کنند.

4. تنبیه بدنی نمی کنند
والدین شاد به اندازه کافی عاقل هستند که بدانند آزار جسمی در مورد تربیت کودک، بدترین راهکار و بدون نتیجه مثبت است. کتک زدن کودکان، بدترین روش فرزندپروری است و والدین شاد هرگز به تماس های جسمانی منفی متوسل نمی شوند. در عوض، آن ها به پاداش دادن به کودکان، هنگامی که آن ها کار خوبی انجام می دهند، اعتقاد دارند و از تنبیه بدنی اجتناب می کنند.

5. نوازش کردن را فراموش نمی کنند
والدین شاد ارزش تماس جسمی نزدیک را درک می کنند و هرگز نوازش کردن کودکانشان را فراموش نمی کنند، حتی اگر در موقعیت حساسی باشند. آن ها عاشق کودکانشان هستند و آن را با بوسیدن، بغل کردن، نوزاش کردن و ... نشان می دهند. آن ها می دانند که این حرکات کوچک، روابطشان را قوی تر می کند و به کودکان کمک می کند تا در بزرگسالی بامحبت باشند. همچنین کودکان احساس دوست داشته شدن و امنیت می کنند.

6. مقایسه نمی کنند
والدین شاد کودکانشان را برای اهداف سطحی، مانند: نمرات و مدال ها، تربیت نمی کنند. آن ها می دانند که کودکان باارزش تر و فراتر از چنین مقیاس های مادی از موفقیت هستند، پس کودکانشان را برای رویارویی با چالش های زندگی تربیت می کنند. آن ها چشمانی دارند که عمیق تر به کودکانشان نگاه می کند و کودکانشان را با هیچ چیزی در جهان مقایسه نمی کنند.

7. برای زندگی کودکشان برنامه ریزی نمی کنند
والدین شاد موفقیت ها و شکست های کودکانشان را می پذیرند و همه چیز را برای کودکانشان برنامه ریزی نمی کنند. اگر چه آن ها شرایطی را برای فرزندانشان فراهم می کنند، اما آن ها را به سمت برنامه و مسیر دلخواه خود سوق نمی دهند. آن ها به کودکانشان اجازه می دهند تا برای زندگی خود مبارزه کنند، شخصیت خود را بسازند و در طول مسیر خود را توسعه دهند.

8. ارزش های منفی را به تصویر نمی کشند
والدین شاد می دانند و درک می کنند که الگوی کودکانشان هستند و به آن ها آموزش می دهند. لذا آن ها از کودکانشان انتظار ندارند، ارزش هایی را که خودشان به تصویر نمی کشند، یاد بگیرند. آن ها قصد دارند با الگوی مثبت بودن و اجتناب از نمایش ارزش های منفی، تاثیرات مثبتی بر روی زندگی کودکانشان بگذارند. بنابراین الگوهای موثری برای کودکانشان هستند.

9. فقط به خاطر کودکانشان زندگی نمی کنند
والدین شاد می دانند که پیش از این که پدر و مادر باشند، انسان هستند. بنابراین آن ها زمانی از فرزندپروری دست می کشند و بر خودشان تمرکز می کنند. آن ها زمانی را صرف علایق خود، ملاقات با دیگران و استراحت می کنند. والدین شاد، ابتدا افراد شادی هستند.

10. دستور نمی دهند
والدین شاد سعی نمی کنند که بر زندگی فرزندانشان حکومت کنند. آن ها درک می کنند که کودکانشان منحصر به فرد هستند و سلایق و ترجیحات فردی دارند و شما نمی توانید با قدرت و زور بر آن ها غلبه کنید، آن ها نیاز دارند که از طریق عشق و احترام پیروز شوند. قدرت فاسد است و والدین شاد، آن را به خوبی درک می کنند.

11. ادعا نمی کنند که همه چیز را می دانند
والدین شاد به کودکانشان اجازه می دهند که از طریق تجارب خود، بیاموزند و به آن ها در این فرایند کمک می کنند. شما به ندرت والدین شادی را می یابید که ادعا کنند، همه چیز را می دانند. آن ها می دانند که با تغییر زمان همه چیز تغییر می کند. در حقیقت والدین شاد مشتاقند که به زندگی از دریچه جدید نگاه کنند و آن قدر هوشمند هستند که بگویند هیچ کس، همه چیز را نمی داند.

در نهایت این که:
همه والدین می دانند و موافقند که فرزندپروری دشوار و چالش برانگیز است و مهم ترین کار در زندگی شان است. همان طور که کودکان آینده شان را ترسیم می کنند، والدین نیز نیاز دارند مطمئن شوند که آن ها مسیر درستی را دنبال می کنند و چه کسی بهتر از والدین شاد می تواند الگوی مناسبی برای کودکان باشد. در فرایند تربیت کودکان، شادیتان را رها نکنید.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه