جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 6 راهکار ساده جهت مقابله با بی احترامی کردن نوجوانان

6 راهکار ساده جهت مقابله با بی احترامی کردن نوجوانان
ممکن است فرزندتان در دوره نوجوانی به دلیل روحیه استقلال طلبانه اش، با شما بی احترامی کند. رفتار مناسب شما در این موقعیت می تواند به اصلاح رفتار وی منجر شود. مقاله ای که در ادامه می آید، راهکارهایی را جهت مقابله با بی احترامی کردن نوجوانان به شما ارائه می دهد.

رسیدگی به بی احترامی کردن نوجوانان بسیار دشوار است. اگر جلوی بی احترامی های کوچک گرفته نشود، به بی احترامی های بزرگ تر منجر می شود. فرزند نوجوان شما ممکن است به دلیل مسائل مربوط به مدرسه، تصویر بدنی، دوستی یا نگرانی های تحصیلی، بی احترامی کردن را انتخاب کند.

اگر شما والدین گرامی در این موقعیت قرار دارید، نگران نباشید، چرا که مقاله ای که در ادامه می آید، به شما کمک می کند تا نوجوانتان را به منظور اصلاح رفتارش هدایت کنید.

چه چیزی باعث می شود که نوجوانان بی احترامی کنند؟
- بیایید پیش از این که به راه های مقابله با بی احترامی  کردن نوجوانان اشاره کنیم، به علل اساسی این رفتار بپردازیم.

- به یاد داشته باشید که اگر محدودیت های زیادی وضع کنید، به طور غیر مستقیم نوجوانتان را به انجام رفتارهای غیر محترمانه تشویق می کنید. روحیه مستقل نوجوانتان تحمل قوانین بیش از حد را ندارد و خشم ناشی از تحمل این محدودیت ها، هر گونه احترام وی به شما را از بین می برد.

- فرزند شما با نگاه کردن به والدینش، احترام گذاشتن به دیگران را یاد می گیرد. اگر نوجوانتان ببیند که شما به یکدیگر احترام نمی گذارید، او نیز این رفتار بد را انتخاب کرده و به همان شیوه عمل می کند. اگر شما با فرزندتان محترمانه رفتار نکنید، انتظار احترام از وی نداشته باشید.

چگونه با بی احترامی کردن نوجوانان مقابله کنیم؟
لازم است که به این واقعیت اعتراف کنید که فرزند شما اکنون تقریباً یک بزرگسال است. او اکنون افکار و احساساتی دارد که پیش از این نداشته است. در حال حاضر، او معمولاً دیدگاهی افراطی و مخالف همه دارد. او شروع به فکر کردن، تحلیل کردن و سوال کردن می کند. تغییر در رفتار و رویکرد او نسبت به خانواده اش باید به عنوان بخشی طبیعی از رشد، در نظر گرفته شود. در ادامه به شما والدین عزیز می گوییم که با بی احترامی کردن نوجوانتان چه کار کنید.

1. درک کنید که این رفتار در هر کودکی که پا به نوجوانی می گذارد، رخ می دهد. لذا با آرامش با این موقعیت مقابله کرده و به نوجوانتان کمک کنید.

2. بسیار مهم است که چگونه به رفتار نوجوانتان واکنش نشان می دهید. با وی با آرامش برخورد کنید، حتی اگر او بسیار بی ادب بود.

3. نوجوان شما تلاش می کند، مرزهای را که تعیین کرده اید، جا به جا کند، لذا عصبانی نشوید. به یاد داشته باشید که شما الگوی او هستید. او از شما یاد می گیرد که در موقعیت های مختلف چگونه واکنش نشان دهد.

4. بر روی رفتار غیر محترمانه تمرکز کنید، نه بر روی نوجوانتان. با او درباره احساسی که از رفتارش داشتید، صحبت کنید. به جای سرزنش کردن و گفتن این که «چطور جرات می کنی، این طور صحبت کنی»، جملاتی همانند «من واقعاً از رفتارت آزرده شدم»، بیان کنید.

5. شما باید قوانین روشنی برای نحوه ارتباط و طرز رفتار تعیین کنید. شما می توانید نوجوانتان را در تعیین قوانین مشارکت دهید. این گونه وی به خاطر می سپارد که بخشی از این فرایند بوده است.

6. شما می توانید یک بن بست را با شوخی بشکنید. این کار می تواند سنگینی فضا را از بین ببرد. اما به یاد داشته باشید که مسخره نکنید و طعنه نزنید.

از چه چیزی هایی باید اجتناب کنید؟
نوجوانان اغلب بدون این که بخواهند بی ادبی کنند، رفتار اشتباه انجام می دهند. از آن جایی که ممکن است مقابله با بی احترامی یک نوجوان آسان نباشد، در ادامه به برخی اشتباهاتی که شما نباید در این موقعیت انجام دهید، اشاره می کنیم.

- بحث کردن، به ندرت جواب می دهد. هنکامی که نوجوانتان عصبانی است، چیزهایی می گوید که معنایی ندارند. بهترین کار در این موقعیت این است که آرام بمانید.
- اگر شما تلاش می کنید که یک معضل را مطرح کنید، باید درباره زمان مطرح کردن آن بسیار دقت کنید. یک زمان نامناسب همه فرصت ها را خراب خواهد کرد.
- یک روش دیگر این است که به نوجوانتان بگویید لازم است با وی صحبت کنید. او می تواند در زمانی که می خواهد با شما به گفتگو بپردازد.

در نهایت این که:
- بیش از حد اخم نکنید. این دوران نیز سپری خواهد شد. نوجوان شما هنوز فرزند شماست و به عشق و توجه شما نیاز دارد ولی خواهان استقلالش نیز می باشد.

- در این برهه ناپایدار، به وی بیش از حد توجه نکنید، به طور که احساس کند مستقل و آزاد نیست. به او بفهمانید که همیشه می تواند به شما اعتماد و تکیه کند.

- حالت تدافعی داشتن، به ندرت مفید خواهد بود. شخصی کردن ماجرا در پیشبرد مساله کمکی نخواهد کرد. با بی احترامی کردن نوجوانتان درست مانند زمانی که وی در کودکی کج خلقی می کرد، با ملایمت برخورد کنید.

- شما همچنین می توانید از پشتیبانی یک عضو دیگر خانواده مانند خاله یا یک دوست خانوادگی برای کاهش تنش بین خودتان کمک بگیرید.

اگر هیچ یک از راهکارهای بالا جواب نداد و او به رفتار غیر محترمانه اش ادامه داد، دلیل این رفتار ممکن است مسائل بیرونی باشد. در این موارد، ممکن است به مداخلات خانوادگی یا مشاوره حرفه ای نیاز باشد، به طوری که نوجوانتان به مسیر درست بازگردد.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه