جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 8 راهکار برای پرورش کودکان مودب

8 راهکار برای پرورش کودکان مودب
کودکان پاک و معصوم هستند و از ابتدا بی ادب یا پرخاشگر نبوده اند، آن ها با دیدن رفتارهای دیگران، رفتارهای خودشان را شکل می دهند. لذا نقش والدین در تربیت کودکان غیر قابل انکار است. اگر آن ها الگوی خوبی برای فرزندشان باشند و حرف و عملشان یکی باشد، می توانند فرزند خوبی تربیت کنند. آن چه در ادامه می آید، به معرفی 8 راهکار جهت پرورش کودکان مودب، می پردازد.

همه ما در مورد این که امروزه کودکان و نوجوانان بی ادب شده اند، اتفاق نظر داریم. آن ها به بزرگ ترها احترام نمی گذارند، به خوبی با دیگران سلام و احوال پرسی نمی کنند، به نظر می رسد همیشه در دنیای خود هستند و به گونه ای ظاهر می شوند که حق با آن ها است، در نتیجه پرخاشگر، بی عاطفه و بی ادب به نظر می رسند. اما آن چه که ما فراموش کرده ایم این است که ما آن ها را بدین صورت تربیت کرده ایم. ذهن یک کودک مانند اسفنج است، همه چیزهای اطرافش را می بیند و می شنود و جذب می کند. او متوجه دنیایی می شود که به سرعت بی ادب، بی صبر و بی رحم می شود و وی فکر می کند، این روشی است که او نیز باید همان گونه باشد. اگر چه شما نمی توانید کودکتان را از دیدن رفتارهای بد دیگران باز دارید، اما می توانید با رفتار مودبانه و خوب در داخل خانه، برداشت او را تغییر دهید. از این رو، در ادامه 8 راهکاری که می توانید به کودکتان آموزش دهید تا انسان مودبی باشد، آمده است.

1. به درستی با مردم سلام و احوال پرسی کند
- یک اثر اولیه خوب، طولانی مدت باقی می ماند. مِن مِن کردن یا نامفهوم سخن گفتن یا فقط سر تکان دادن، روش مناسبی برای سلام و احوال پرسی کردن با کسی نیست، به خصوص زمانی که آن شخص بزرگ تر نیز باشد. به کودکتان 3 چیز را بیاموزید:
- یک بزرگ تر را به درستی مورد خطاب قرار دهد.
- در ملاقات حضوری، جملاتی از قبیل «از آشنایی با شما خوشبختم»، «حالتون چطوره؟» و ... را به کار ببرد و پشت تلفن، جملاتی از قبیل: «گوشی حضورتون»، «از من خداحافظ» و ... را به کار ببرد.
پیش از قطع یک مکالمه بگوید: «ببخشید»

2. از کلمات «لطفاً» و «متشکرم» استفاده کند
این کلمات 2 کلمه از 3 کلمه جادویی هستند که کودکتان باید بیاموزد. (سومین کلمه «متاسفم» در بخش چهارم می آید).

شما می دانید که از این کلمات چه موقع استفاده کنید، لذا به کودکان خود نیز آموزش دهید.

اگر کودکتان پس از این که به وی آموزش دادید، این کلمات را بیان نکرد، بی درنگ بگویید: «چگونه مودبانه درخواست آب می کنیم؟» یا «وقتی کسی به ما چیزی می دهد، چه می گوییم؟» یا «آیا چیزی را فراموش نکردی؟»

3. به اشتراک بگذارد
اگر کودکتان زیر 4 سال است، عجیب نیست که اسباب بازی هایش را با دیگران به اشتراک نگذارد، لذا صبور باشید. (اگر چه برخی کودکان زودتر وسایلشان را به اشتراک می گذارند). اما پس از این سن، به وی آموزش دهید که وسایلش را با دیگران به اشتراک بگذارد، نه فقط اسباب بازی هایش را در طول بازی، بلکه به کل مهربانی اش را.

4. عذرخواهی کند
«متاسفم» سومین کلمه جادویی است. به کودکتان بیاموزید، هنگامی که کار اشتباهی می کند، عذرخواهی کند. پیش از آن، به کودکتان بیاموزید که چه زمانی در حال خطا کردن است. علاوه بر این، به او بگویید که چگونه در غم و اندوه دیگران، همدردی کند. این بدان معناست، حتی زمانی که او اشتباه نکرده است، باید قادر باشد با کسی که به او نزدیک است و ناراحت است، احساس همدردی داشته باشد. او باید قادر باشد، در چنین مواقعی بگوید: «آیا همه چیز خوبه؟» یا «متاسفم که این اتفاق برای شما افتاد».

5. آداب غذا خوردن را رعایت کند
حداقل یک وعده غذایی را همه اعضای خانواده با یکدیگر صرف کنند. در طول این مدت از تلفن همراه استفاده نکنید و تلویزیون تماشا نکنید. به آرامی غذا بخورید. این کار باعث می شود که غذا بهتر هضم شود و به طور کلی سوخت و ساز بدن بهتر انجام می شود و سالم تر می مانید. علاوه بر این، کودکتان را از مقدار مواد غذایی که می خورد، آگاه کنید. به او بگویید که غذا برای همه اعضای خانواده است و اگر کسی بخواهد بیشتر بخورد، ناعادلانه است.

6. به بزرگ ترها احترام بگذارد و به آن ها کمک کند
احترام به بزرگ ترها و کمک به آن ها نباید یک رفتار خوبی باشد که گه گاه انجام می شود. این رفتار باید همیشه انجام شود. به کودکتان بیاموزید که چگونه به بزرگ ترها کمک کند. برای مثال کمک در حمل وسایل آن ها، یا باز نگه داشتن در برای عبور آن ها، یا دادن صندلی خود در اتوبوس و مترو به آن ها و ... .

7. لبخند بزند
لبخند زدن ساده ترین و قدرتمندترین ابزاری است که باعث ایجاد یک شخصیت مثبت و خوشایند می شود. هنگامی که به کودکی نگاه می کنید و او لبخند می زند، فوراً قلب شما را گرم تر می کند. به کودکتان بیاموزید به دیگران لبخند بزند، به خصوص در هنگام احوال پرسی.

8. تماس چشمی برقرار کند
تماس چشمی برقرار کردن نوعی از زبان بدن است. بسیاری از کودکان هنگامی که با دیگران صحبت می کنند، به زمین یا تلویزیون یا تلفن همراه شان نگاه می کنند. به کودکتان بیاموزید هنگامی که با دیگران صحبت می کند، تماس چشمی برقرار کند. همچنین به وی یاد دهید، هنگامی که کسی با وی صحبت می کند، با او تماس چشمی برقرار کند. این کار، موثرترین و شایسته ترین کاری است که در هر مکالمه ای انجام می شود.

در نهایت این که:
ما می دانیم که شما همه موارد بالا را می دانید، اما باید حرف و عملتان یکی باشد. کودکتان اعمالی که والدینشان انجام می دهند، می بینند و تکرار می کنند.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه