جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 5 مزیت استفاده از روش تقویت مثبت در تربیت کودکان

5 مزیت استفاده از روش تقویت مثبت در تربیت کودکان
تربیت درست کودکان کار دشواری است. یکی از روش های نهادینه کردن رفتارهای خوب و از بین بردن رفتارهای بد، روش تقویت مثبت نام دارد. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی بیشتر این روش، مزایا و نحوه به کارگیری آن می پردازد.

همه والدین می خواهند فرزندشان از رفتارهای ضد اجتماعی و نافرمانی به دور باشد و به شیوه ای درست رفتار کند. والدین به طور مداوم، سعی می کنند رفتارهای بد را کاهش دهند و رفتارهای مثبت را تقویت کنند. اگر چه در ابتدا لازم است برای انجام رفتارهای خوب کودکتان را تقویت کنید و به وی انگیزه بدهید، اما با بزرگ شدن کودکتان، وی رفتارهای خوب را به طور طبیعی انجام می دهد. در ادامه به معرفی مزیت های تقویت مثبت در کودکان می پردازیم.

تقویت مثبت چیست؟
تقویت مثبت زمانی ارائه می شود که شما بخواهید از یک رفتار خوب قدردانی کنید و یا به یک رفتار خوب پاداش دهید. این نوع تشویق، به طور یکسان، حس خوبی در میان کودکان و بزرگسالان ایجاد می کند و به آن ها انگیزه می دهد تا دوباره آن کار را تکرار کنند. اگر چه ممکن است این کار ساده به نظر برسد، اما یک ابزار کاملاً موثر است و به شکل گیری یک شخصیت خوب کمک می کند.

تقویت مثبت در کودکان چگونه کار می کند؟
کودکان به سرعت یاد می گیرند و به راحتی تحت تاثیر قرار می گیرند. هنگامی که کودکتان رفتار خوبی انجام می دهد و شما او را تشویق می کنید، کودک را در موقعیت مثبتی قرار می دهید و به او انگیزه می دهید تا آن کار را بهتر انجام دهد. اگر شما کودکتان را به خاطر رفتار خوبش تشویق کنید و از رفتار بد باز دارید، او یاد می گیرد که با آن سازگار شود. تقویت مثبت تا حد زیادی بر روی رفتار آینده کودکتان تاثیر می گذارد و تعریفی از درست و غلط به وی ارائه می کند.

چرا والدین باید از تقویت مثبت برای کودکانشان استفاده کنند؟
تقویت مثبت یک روش عالی برای تشویق کودکان است. کودک می فهمد که تلاش هایش به رسمیت شناخته شده و از آن قدردانی می شود. کودکان باید انتخاب های زیادی را خودشان به تنهایی انجام دهند، از این رو، انتخاب های آن ها به آینده شان شکل می دهد. یک کودک به دنبال شناخت، اعتبار، احترام، ستایش و پاداش است و همه این ها به عنوان یک تقویت کننده عالی برای انجام رفتارهای خوب عمل می کنند. از این رو، کودک به آرامی این ارزش ها را جذب می کند و تبدیل به یک بزرگسال معقول می شود.

5 مزیت استفاده از روش تقویت مثبت در تربیت کودکان
استفاده از روش تقویت مثبت در تربیت کودکان مزایایی دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

1. تقویت عزت نفس
تقویت مثبت به افزایش عزت نفس کودک کمک می کند، زیرا از او به خاطر انجام کارهای خوب تمجید می شود. همین نتیجه نمی تواند با دسته بندی کردن او جزء بچه های بد یا مجبور کردن او به انجام کارهای درست، حاصل شود. کودک با تقویت مثبت، احساس می کند انجام کارهای خوب، چیزهای خوب به وجود می آورد و درس بسیار مهمی از زندگی می آموزد. اعتبار دادن به کودک، هنگامی که رفتار خوبی انجام می دهد، عزت نفس او را تقویت می کند و وی را تبدیل به فردی مستقل و خودکفا می کند و اعتماد و اطمینان را در وی توسعه می دهد.

2. ساخت شخصیت
دوران کودکی پایه و اساس زندگی بزرگسالی است. سبک و روشی که کودک تربیت می شود، بر دیدگاه او تاثیر می گذارد و شخصیت وی را تعریف می کند. انگیزه دادن به کودک، هنگامی که کار خوبی انجام می دهد، او را تشویق می کند تا بهتر عمل کند. هنگامی که یک عمل خوب تمرین و تکرار شود، به یک عادت تبدیل می شود و عادت های خوب به شخصیت خوب مبدل می شوند.

3. برانگیختن کودک برای انجام بهتر کارها
یک قدردانی ساده، همانند یک تقویت کننده قوی عمل می کند. هنگامی که از یک کودک قدردانی می شود، سعی می کند دستاوردهایش را تکرار کند. این روش، تمرین خوبی است، زیرا به کودک انگیزه می دهد تا به هدف های بالاتر دست یابد.

4. کمک به والدین جهت درک کودکشان
هنگامی که به طور منظم تقویت مثبت را به کار می گیرید، متوجه می شوید که چه چیزهایی کودکتان را بر می انگیزاند و چه چیزهایی به کودکتان انگیزه نمی دهد. شما شروع به شناخت آن چه که کودکتان را برای رسیدن به اهدافش و انجام کارهای بهتر تحریک می کند، می کنید. این شیوه به شما کمک می کند تا فرایند فکری کودکتان را درک کنید و علایق و بیزاری های او را به وضوح تشخیص دهید.

5. تقویت رابطه والد- کودک
تشویق و تقویت مداوم، رابطه سالم بین والد و کودک را توسعه می دهد. هنگامی که شما از رفتارهای خوب کودکتان قدردانی می کنید، احتمال دارد حتی زمانی که او را به خاطر اشتباهاتش سرزنش می کنید، از اشتباهاتش درس بگیرد.

5 نکته ای که هنگام استفاده از روش تقویت مثبت در تربیت کودکتان باید بدان توجه کنید
شما به عنوان والدین باید بدانید که همیشه و همه جا نمی توان از روش تقویت مثبت استفاده کرد. از این رو، در ادامه به ارائه موقعیت هایی می پردازیم که استفاده از روش تقویت مثبت در آن ها منع شده است:

1. به طور غیر ضروری پاداش ندهید
مهم است که بدانید چه زمانی از کودکتان قدردانی کنید و به او پاداش بدهید. شما نمی توانید به کودکتان برای هر کاری که خوب انجام می دهد، پاداش دهید. کارهای خاصی وجود دارد که کودکتان باید یاد بگیرد، آن ها را خودش انجام دهد. پاداش دادن برای هر کاری کودک را لوس می کند و کودک یاد می گیرد که هر کاری را با قصد به دست آوردن چیزی انجام دهد.

2. در هنگام اوقات تلخی پاداش ندهید
اگر کودکتان را از انجام کاری باز داشته اید و کودکتان کج خلقی می کند یا شروع به گریه می کند، به او اجازه ندهید چنین رفتاری داشته باشد. روی حرف خود بمانید، در غیر این صورت کودکتان شما را جدی نمی گیرد. این رویه در مورد تقویت مثبت نیز صدق می کند.

3. افراط نکنید
تقویت مثبت به معنای این نیست که کودکتان را در هدیه ها و جایزه ها غرق کنید. به سادگی به کودکتان بگویید، دختر خوبی بوده ای یا کارهای خوبی انجام داده ای، همین کفایت می کند. هنگامی که کودکتان یک کار فوق العاده خوب انجام داد، می توانید یک شکلات به او بدهید یا یک استیکر به پشت دستش بچسبانید.

4. رشوه ندهید
بسیاری از والدین تقویت مثبت را با رشوه دادن اشتباه می گیرند. تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد. تقویت زمانی استفاده می شود که شما می خواهید از یک کار خوب کودکتان قدردانی کنید، اما رشوه دادن زمانی استفاده می شود که شما از کودکتان بخواهید اگر رفتار خوبی داشته باشد، شما کاری برای او انجام می دهید. اگر به کودکتان رشوه بدهید، احتمال دارد که تنها به خاطر چیزهای مادی خوب رفتار کند، اما هدف اصلی ما این است که عادات خوب را پرورش دهیم و کودک را به وسیله جایزه ای در عوض رفتار خوب نفریبیم.

5. پاداش باید مطابق دستاورد باشد
شما نمی توانید به کودکتان به خاطر گفتن «متشکرم» یا «لطفاً» یک جعبه شکلات بدهید. برای دستاوردهای کوچک «آفرین» گفتن کفایت می کند، زیرا ما نمی خواهیم کودکانمان را با دادن پاداش های بیش از حد برای کارهای ساده، لوس کنیم.

در نهایت این که:
هر کودکی با کودک دیگر متفاوت است. شما باید آن چه را که باعث انگیزه دادن به کودکتان می شود، دریابید. از تقویت مثبت برای پرورش رفتارهای خوب در کودکتان استفاده کنید. این اقدامات کوچک به شما کمک می کند تا فردی قوی، با اعتماد به نفس و خوب تربیت کنید.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه