جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 10 راهکار برای پیوند بهتر والدین و فرزندان

10 راهکار برای پیوند بهتر والدین و فرزندان:
زمانی که کودکان به دوران نوجوانی می رسند، بیشتر وقت خود را صرف کلاس های مختلف و جمع های دوستانه می کنند و از والدینشان فاصله می گیرند. برای این که با فرزند نوجوان شما رابطه اش را با خانواده خود و به خصوص والدین خود حفظ کند و در سطح مطلوبی نگه دارند، باید فعالیت هایی را ترتیب ببینید که فرزندتان بدان ها علاقمند باشد. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی 10 راهکار پیوند بهتر والدین با نوجوانان می پردازد.

شما به عنوان والدین، می خواهید که فرزندتان شاد، خوش رفتار و تحصیل کرده باشد و سعی می کنید تا پا به پای او پیش روید و مهارت های لازم را به او آموزش دهید. اما با پا گذاشتن فرزندتان به دوران نوجوانی ناگهان مشاهده می کنید که وی بیشتر وقت خود را صرف دوستان و فعالیت های درسی و فوق برنامه می کند و به مرور زمان کمتر و کمتر با شما صحبت کرده و رابطه برقرار می کند و فاصله بین شما زیاد می شود. از این رو، در ادامه به معرفی 10 راهکار جهت برقراری ارتباط موثر و بهتر با فرزندتان می پردازیم.

1. یک برنامه هفتگی یا ماهانه تنظیم کنید
هر هفته یا هر دو هفته و یا حتی هر ماه یک بار، با فرزندتان یک برنامه جالب ترتیب دهید. شما می توانید به سینما بروید و پس از آن یک وعده غذایی عالی با یکدیگر بخورید و یا با یکدیگر قدم بزنید و یک بستنی خوشمزه بخورید و خوش بگذرانید.

2. با یکدیگر کتاب بخوانید
یک کتابی که هر دوی شما دوست دارید، بردارید و با یکدیگر بخوانید. کتاب خواندن شما چند روز تا چند هفته طول خواهد کشید و بدین ترتیب فرصتی پیش می آید تا با فرزندتان درباره داستان گفتگو کنید. این کار باعث می شود گفتگو و پیوندی باورنکردنی بین شما ایجاد شود.

3. یک فعالیت سرگرم کننده به فرزندتان آموزش دهید
معمولاً آموزش خسته کننده است. شما می توانید به فرزندتان مسائل علمی را آموزش دهید یا یک سری حقایقی خارج از کتب درسی به وی یاد دهید. شما همچنین می توانید به او فعالیت های عملی، مانند: دوچرخه سواری را یاد دهید. اگر چه همه این آموزش ها خوب است، ولی برای ایجاد یک پیوند قوی بهتر است یک فعالیت سرگرم کننده را به وی آموزش دهید. برای مثال: پنکیک درست کردن یا کباب آماده کردن، یا به هم وصل کردن قطعات یک رُبات هواپیما. پیش از آموزش مطمئن شوید که فعالیت مورد نظر برای فرزندتان سرگرم کننده است.

4. با یکدیگر باغبانی کنید
باغبانی کردن با فرزندتان یک روش عالی برای آموزش درباره طبیعت و محیط زیست به وی است و همچنین شما را به یکدیگر نزدیک می کند. حسی را که پس از دیدن میوه ای که با فرزندتان کاشته اید، تصور کنید. هنگامی که شما و فرزندتان با گیاهان و سبزیجات کار می کنید، احساس شاد و مثبتی خواهید داشت و فرزندتان به خاطر این حس، از شما سپاس گزار خواهد بود.

5. قدم بزنید
سعی کنید پس از شام، حداقل چند بار در هفته، با فرزندتان قدم بزنید. شما در حین پیاده روی می توانید درباره مسائل مختلف از جمله، روزی که داشته اید و مسائل روز صحبت کنید و محله تان را بیشتر کشف کنید.

6. یک سفر ترتیب دهید
یک سفر شگفت انگیز در پایان هفته ترتیب دهید و اطمینان حاصل کنید که مقصد آن چیزی است که مورد علاقه فرزندتان است. اما بیشتر از مسیر و خود سفر لذت ببرید تا مقصد. تنقلات خوشمزه و کافی همراه داشته باشید، موسیقی مورد علاقه فرزندتان را پخش کنید و برنامه را روزی عملی کنید که فرزندتان هیچ کار و برنامه دیگری نداشته باشد.

7. از پوسته رسمی خود بیرون بیایید
به فرزندتان نشان دهید که همیشه سختگیر و قانون مدار نیستید. شما هم می توانید کمی شیطنت کنید. بچه ها با بزرگسالانی که حس شوخ طبیعی دارند، بهتر ارتباط برقرار می کنند. شما می توانید داستان هایی از دوران کودکی خود بگویید و به کارهای مسخره و شیطنت آمیزی که انجام می دادید، اعتراف کنید و ببینید که چگونه فرزندتان به سرعت با شما ارتباط برقرار می کند.

8. لمس کنید
لمس کردن می تواند یک روش گرم و دوست داشتنی برای ایجاد پیوند با فرزندتان باشد. گاهی اوقات فرزندتان را در آغوش بگیرید. حتی زمانی که وی را سرزنش می کنید، دستانش را بگیرد و به او اجازه دهید که بفهمد، مراقبش هستید. برخی بچه ها نوازش شدن را دوست ندارند، اگر فرزند شما نیز این گونه است، جایگزینی برای این کار پیدا کنید، مثلاً: موهای او را آشفته کنید یا تظاهر به دعوا و مبارزه کنید.

9. در دسترس باشید
کودکان مانند بزرگسالان نیستند که مشکلات خود را پشت میز مذاکره بیان کنند. شما نیز نمی توانید آن ها را وادار به گفتگو کنید. از این رو، مطمئن شوید که فرزندتان می داند هر موقع که بخواهد شما در دسترس هستید، بدون آن که نیاز باشد درخواستی کند. شما همچنین باید شنونده خوبی باشید و در کنار او باشید، حتی اگر کمکی نکنید.

10. به یکدیگر احترام بگذارید
احترام یک احساس متقابل است. اغلب بزرگسالان دوست دارند، کودکان بدان ها احترام بگذارند، بدون این که خودشان به کودکان احترام بگذارند. متاسفانه این شیوه جواب نمی دهد. زمانی که کودکتان به دیگران احترام می گذارد، انتظار دارد که دیگران نیز با احترام با او رفتار کنند. لذا این اصل را که احترام یک رفتار متقابل است، رعایت کنید.

در نهایت این که:
گفتن «دوستت دارم» به فرزندتان کافی نیست. شما باید عشقتان را در عمل به وی نشان داده و اثبات کنید. با فرزندتان ارتباط بر قرار کنید و به او توجه کنید تا فرزندی شاد، سالم و خوش رفتار داشته باشید.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه