جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 شهروند کوچولوی خوب

چکار کنیم تا یک شهروند کوچولوی خوب باشیم. 
اگر زباله ها جمع آوری نشوند، خیلی زود خانه پر از زباله می شود. وقتی دقیق تر به زباله ها نگاه كنیم تازه متوجه می شویم كه خیلی از چیزهایی كه در بین پسماند ها وجود دارد، هنوز هم ارزش دارند و می توان دوباره از آنها استفاده کرد. داخل هر كیسه زباله فقط مقدار كمی مواد بدبو و كثیف وجود دارد و بیشتر مواد داخل كیسه های زباله مواد باارزش و قابل استفاده هستند. پس باید:

اول از همه باید کمتر زباله تولید کنیم یعنی:
-  قبل از اینکه چیزی بخریم اول خوب فکر کنیم که آیا واقعا به آن نیاز داریم یا نه.

- وقتی به مهد کودک یا مدرسه می رویم به بزرگتر ها بگوییم بجای اینکه تغذیه را در کیسه های یکبار مصرف بگذارند آنها را در کیسه های پارچه ای یا ظرف های چندبار مصرف بگذارند.

-  در مصرف كاغذ صرفه جویی كنیم.

- بجای دستمال کاغذی از دستمال های پارچه ای استفاده کنیم.

 - در لوازم التحریر  صرفه جویی کنیم.

- از کاغذهای بازیافتی استفاده کنیم.

- از پاکن کمتر استفاده کنیم. سالیان سال طول می کشد تا پاکن در طبیعت تبدیل به خاک شود.

- از پشت کاغذهای باطله می توان برای نقاشی و چکنویس استفاده کنیم.

- باطری های را برای اسباب بازی هایمان بخریم که چند بار شارژ کرد. باطری ها جزء زباله ها خطر ناک هستند.

دوم اینکه اگر دقت کنیم میشه دورریزها را دوباره برای استفاده های دیگه بکار ببریم مثلا":
-  شیشه های مربا، عسل، كشك و بقیه چیزهایی كه داخل آشپزخانه ها وجود دارد را می توانیم یا دوباره بشوئیم و برای كارهای دیگر استفاده كنیم 

-  وقتی پارچه ها و لباسهای كهنه مان را داخل سطل پسماند می اندازیم فقط مقدار پسماند های داخل سطل پسماند را زیاد می دهیم، در حالیكه می توانیم لباسهای كهنه را تمیز بشوییم و به افرادی كه نیاز دارند هدیه كنیم. 

- از دورریزها می توانیم کاردستی درست کنیم. حدود 100نمونه کاردستی در قسمت کاردستی های بازیافتی وجود داره که می توانید درست کنید.

- از لوازم دورریز می توانیم کارت تبریک یا کاردستی درست کنیم و به دوستانمان هدیه دهیم.

سوم اینکه زباله های خشک را از زباله های تر جدا نگه داریم.
-  زباله های تر مثل آشغال میوه و پسماندهای غذایی را باید در سطل مخصوص به خودش بریزیم. کیسه زباله تر باید ساعت 9 شب در مخزن مکانیزه زباله قرار بگیره تا مامورین زحمتکش شهرداری اونها رو جمع آوری کنند. از زبال های تر کود آلی یا کمپوست تهیه میشه که بهترین غذا برای گیاهان و درختان است.

-  زباله های خشک مثل نان خشک، کاغذ، مقوا، شیشه، قوطی و پلاستیک را هم باید در ظرف مخصوص زباله خشک بریزیم. آنها را می توانیم به مامورین جمع آوری زباله های خشک با ماشین های ملودی دار تحویل بدهیم یا اینکه آنها رابه غرفه بازیافت ببریم و در مقابل دفتر و لوازم التحریر بگیریم. این زباله ها به مراکز بازیافت برده می شوند و تبدیل به لوازم و وسایل دیگری می شوند. مثلا پلاستیک ها تبدیل به توپ و کاغذهای باطله دوباره به کاغذ یا مقوا تبدیل می شوند. قوطی كنسرو، رب گوجه فرنگی، ذرت و سایر قوطی های فلزی را می توانیم دوباره برای ساختن كالاهای جدید استفاده كنیم.

   -  زباله را فقط در ظرف مخصوص خودش بریزیم. ریختن زباله روی زمین باعث آلودگی آب، هوا و زمین می شود.

-  قبل از آنكه بطری ها و قوطی های پلاستیكی را داخل سطل های قابل بازیافت بیندازید، آنها را خالی كنید، بشوئید و كمی فشرده كنید.

-  شیشه ها را قبل از انداختن داخل سطل بازیافت، خالی كنید و بشویید. آنها را نشكنید.

- قبل از آنكه قوطی های فلزی را داخل سطل قابل بازیافت بیندازید، آنها را خالی كنید و خشك كنید و اگر توانستید كمی فشرده كنید.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه