جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 رعایت نظافت

رعایت نظافت:
"النظافة من الايمان" و "ان الله يحب المطهرين"
نظافت از ايمان است و خداوند پاکيزگان را دوست دارد.

شیشه ماشین را پایین می کشیم ته مانده سیگار، آشغال میوه و تنقلات، بطری آب را به بیرون پرت می کنیم. 

در عزاداری بعد از صرف نذری سیدالشهدا، درکنار ایستگاه های صلواتی تلی از ظروف یکبار مصرف را می بینم. نذری ها را استفاده می کنیم و ظروف آن را کنار درخت و معابر می اندازیم. به طبیعت می رویم از زیبایی های آن استفاده می کنیم اوقات خوشی را می گذرانیم تلی از زباله بجا می گذاریم و خوشحال و خندان آنجا را ترک می کنیم. 

کنار ساحل می رویم و ساحل زیبا را تبدیل به ساحلی پر از زباله می کنیم.گاهی بجای آنکه پسماندهای خود را تفکیک کنیم و در مخازن سرکوچه یا خیابان بگذاریم، آن ها را کنار تیر چراغ برق رها می کنیم و همین تنبلی باعث می شود جوی آب کوچه پر از موش های خاکستری و گربه های چاق باشد و بوی  زباله در کوچه و خیابان بپیچد. 

نظافت: 
پاکی یک ارزش است. پاکی به قدری ارزش دارد که بزرگ ترین انبیاء مسئول نظافت می‌شود. آیات قرآن احادیث ائمه و آموزه های فقهی ما پر است از سفارش و توصیه ها در جهت حفظ محیط زیست. بیش از 1800 آیه و روایت درباره نظافت وارد شده است؛ چرا که نظافت از ارکان زندگی انسان است. اما متأسفانه گاهی اوقات افرادی را مشاهده می کنیم، که بدون توجه به حقوق سایر شهروندان ، در معابر وخیابان ها زباله می ریزند و علاوه بر اینکه زحمات کارگران شهرداری اضافه می کند باعث می شوند بهداشت روان و جسم شهروندان تهدید شود.

در اسلام رعایت بهداشت و نظافت و پرهیز از آلودگی محیط زیست از جایگاه برجسته ای برخوردار است. رسول خدا می فرمایند «خداوند طیب و پاک است و پاکیزگی را دوست دارد؛ هر قدر که می توانید نظافت نمایید، خداوند متعال اسلام را بر نظافت و پاکی بنا نهاده است، و به جز پاکان هرگز کسی داخل بهشت نمی شود».

 آیا می دانید با رعایت نکردن نظافت شهری، با آلوده کردن محیط زیست، کفران نعمت کرده ایم؟  آیا می دانید بابت هر زباله ای که به زمین می اندازید کمر رفتگر زحمتکش باید خم شود و آنرا از زمین بردارد؟ آیا می دانید در خیلی از کشورها برای ریختن زباله فرد را جریمه می کنند. در سنگاپور اگر فردی سه بار به دلیل کثیف کردن خیابان ها، توسط پلیس جریمه شود برای بار چهارم دولت او را مجبور می کند یکشنبه با پیشبندی که روی آن عنوان «من شهر را کثیف کرده ام» نوشته شده است، باید خیابان های شهر را جارو کند.

ما مسلمانیم. عمل بر خلاف دستورات دین گناه است و حفظ امانتی که خدا به ما داده است نوعی شکرگزاری است و موجب برکت و نعمت در زندگی ماست. در شهر ما، کوچه و خیابان های زیادی، دردشان درد زباله است و بی تفاوتی آدم ها. ما به سفارش دین خود، موظف هستیم که حقوق دیگران را رعایت کنیم، یکی از این حقوق حق استفاده از آب و هوا و محیط تمیز و فضای زیبایی است که خداوند به ودیعه در اختیار ما قرار داده است. نظافت در خانه، مدرسه، کوچه و بازار و خیابان ضروری و اجتناب ناپذیر است. پس بیایید نظافت را رعایت کنیم و پسماندهای خود را تفکیک کنیم زیرا این سیاره جایی برای بیرون انداختن این زباله ها ندارد.

حال چه کنیم:
- حداقل روزی یک زباله از زمین برداریم. کسی که یک زباله از روی زمین بردارد هرگز زباله روی زمین نمی اندازد.

- پسماندهای خود را بصورت تفکیک شده سر ساعت مقرر، در مخزن زباله بگذاریم.

- حیوانات زباله روی زمین نمی ریزند و زمین را آلوده نمی کنند، از حیوانات یاد بگیریم.

- رعایت نظافت شهری را به دیگران توصیه کنیم.

- بدانیم هر پسماندی که روی زمین می اندازیم، قامت یک رفتگر زحمتکش باید برای برداشتن آن خم شود.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه