جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 ساده زیستی

ساده زیستی:
وَ لا تَمُدّنّ عَیْنَیْکَ إلی ما مَتّعْنا بهأَزْواجًا منْهُمْ زَهْرَةَ الْحَیاةالدّنْیا لنَفْتنَهُمْ فیهوَ رزْقُ رَبّکَ خَیْرٌ وَ أَبْقی. (طه: 131)

و زنهار به سوی آنچه گروه هایی از ایشان را برخوردار کنیم [و فقط] زیور زندگی دنیاست تا ایشان را در آن بیازماییم

چشم مدوز و [بدان که] روزی پروردگار تو بهتر و پایدارتر است.


عبارت «لذت از حداقل های ضروری زندگی» را شنیده ای؟ 
قدیمی ها این عبارت را به خوبی درک می کنند. زندگی بدون دغدغه، چشم و هم چشمی و زیاده خواهی، قرض، ناآرامی و تشویش. ساده زیستی یعنی ازدواج های منطقی و ساده، لباس های زیبا و ساده، مهمان داری ساده و بی تشریفات، غذاهای ساده، لوازم خانه ضروری. ساده زیستی یعنی داشتن آرامش روحی و روانی بیشتر، ارتباطات و صله رحم بیشتر و شادی و آسایش بیشتر.

هر خانه ای که می خریم، به جای لذت بردن از آن، مشغول نقشه کشیدن برای خرید خانه بزرگ تر می شویم. در حالی که تنها راه داشتن خانه‌ای که از آن راضی باشیم این است که همین خانه فعلی را بپذیریم! وگرنه هرچه خانه را بزرگتر کنیم، زحمت ما بیشتر می‌شود و همیشه از آن بزرگتری هم وجود دارد که حسرتش را داشته باشیم. 

بزرگتر و بیشتر، یعنی هزینه کردن پول بیشتری برای وسایلی که قرار است به ما شادی بدهند، و هزینه کردن پول بیشتر یعنی داشتن زمان کمتری برای لذت بردن از این وسایل. وسایل و کالای بیشتر، مصرف بیشتر یعنی پسماند بیشتر و محیط زیست آلوده تر زیرا برای تهیه این وسایل منابع طبیعی از بین می رود. ساده زیستی موجب خودکفایی، استقلال و سازندگی بیشتر کشور است.

ساده زیستی: 
 شهر نشینی و زندگی ماشینی و مدپرستی و مصرف گرایی امروزی ما را به کجا می برد؟ تلی از لباس های استفاده نشده. لوازم لوکس و مدرن زیاد. خانه های شهری جایی شده برای کارکردهای مجازی اشیا و تنها اندک جایی برای زیستن و آسودن! این فضا مدتهاست دلالت معنایی پیشین خود را از دست داده است. دلالت‌های معنایی مثل آرامش، آسایش و... از آن رخت بر بسته و تنها بر معناهایی چون خوردن، آشامیدن، خوابیدن و قضای حاجت کردن مبدل شده است. خانه‌های شهری بهترین مکان برای دیدن تضادها و تقابل‌های درونی ماست. مایی که دلمان می‌خواهد تمام ساز و برگ‌های یک زندگی بورژوایی ابلهانه را در آپارتمانی ۶۰ متری بگنجانیم و عجیب‌تر آنکه اصرار داریم تا به همه ثابت کنیم از این ساز و برگ از دیگران چیزی کم نداریم.

ساده زیستی از سبک های نیکو و توصیه شده در زندگی اسلامی ایرانی است. ساده زیستی یک ارزش معنوی است. ساده زیستی یعنی رهایی از تجملات و تشریفات و رفاه زدگی زندگی. پیشوایان دین، ساده زیستی را ارزشی والا می دانستند و افراد ساده زیست را می ستودند. در پرتو ساده زیستی انسان به آرامش درون و بیرون می رسند. فلسفه ساده زیستی در اسلام، رسیدن به آرامش و همدردی با اقشار ضعیف جامعه است. ایثار و مقدم داشت دیگران بر خود است. پیامبر اکرم (ص) در عین سادگی و دوری از تجملات دنیوی، پاک و پاکیزه و خوش بو و معطر بود. ساده زیستی با زهد و ترک دنیا کاملا متفاوت است اسلام در همه امور زندگی، به اعتدال توصیه کرده است.

 می خواهید ساده زیستی را شروع کنید. پس بسم الله. قدم های بنیادی رو بردارید. سبک زندگی اسلامی ایرانی شروع کنید. ساده بپوشیم، مقدمات ازدواج را ساده بگیریم. لوازم ضروری و به اندازه در خونه داشته باشیم یعنی خونه رو از هرچیز اضافی که شادی و کیفیت زندگی ما رو زیاد نمی کنه خالی کنید. زندگی‌ای با استرس کمتر، حواس جمع‌تر، آزادی بیشتر و زمان بیشتر. یعنی همه‌ی آنچه که مردم امروز، بیشتر از هر زمان دیگری برای داشتن‌شان دست‌وپا می‌زنند. اگر ما فقط وسایل ضروری را نگه داریم، می‌توانیم لذت بیشتری ببریم. مشکل از وقتی شروع می‌شود که با یک ذهن مصرف‌گرا جهان را می‌بینیم. فکر می‌کنیم به وسایل هرچه بیشتر، بزرگتر و بهتری نیاز داریم، نه هم آنچه که داریم. چشممان دنبال خرید بعدی است، به جای آنکه از همان چیزی که داریم لذت ببریم. این طرز فکر درست نیست. لباس پوشی بهترین روش است. پوشش ساده تر یعنی دوری از غرور زدگی. 

 تصمیم بر انتخاب سبک زندگی ساده، یعنی رها شدن از بار همه چیزهایی که لازم ندارید یا استفاده نمی‌کنید. هدف اینه که یک فضای خلوت و ساده برای یک زندگی خلوت، ساده و آرام داشته باشیم. وقتی این سبک زندگی رو انتخاب می‌کنیم دیگه حرص مادیات رو نمی‌خوریم و دنبال هرچه بیشتر کردن هرچه که داریم! نیستیم. این سبک کم کم وقتمون رو هم خلوت و رها می‌کنه. وقتی کمتر به دنبال زیاد کردن همه چیز هستیم وقتمون هم خلوت میشه. این به نظر من بهترین بخش این زندگیه. هزینه کمتر، اشتغال کمتر، قرض و قوله کمتر و استرس کمتر به دنبال این سبک زندگی خواهند آمد. نیاز به تمیز کردن چیزهای کمتری دارید. وقت بیشتری برای خودتون و اون هایی که دوستشون دارید خواهید داشت. مرتب و منظم بودن خیلی راحت‌تره.

پیش به سوی داشتن یک زندگی ساده و لذت بیشتر :
هدف ما اینه که هر آنچه اضافی هست رو از زندگی‌مون خارج کنیم تا برای چیزهایی که برای ما اهمیت دارند وقت و فضای کافی داشته باشیم، نه اینکه همه چیز رو ترک کنیم! اگر کمی این سبک زندگی رو امتحان کنید می‌بینید چقدر شادی و آرامش و راحتی به دنبالش وارد زندگی می‌شه.

زندگی سبز نبینید! هر آنچه دیده بیند دل کند یاد! بهترین راه برای نخریدن ندیدن است. مثلا برای گشت و گذار در پاساژها وقت نذارید. موقع خرید از خودتان بپرسید کجا بگذارمش؟ با خودتان تکرار کنید: ما بهش نیاز نداریم، ما بهش نیاز نداریم، ما بهش نیاز نداریم. برای این می گویم بگویید «ما» که آن قسمت از وجودتان که هوس خریدن کرده احساس تنهایی نکند.

- در این دنیا همه چیز را برای خریدن نیافریده اند. شما میتوانید نگاه کنید و لذت ببرید. ما از چیزهایی که میخریم لذت نمی بریم. خیلی هایشان نگه داشته می شوند برای آینده های نامعلومی که مشخص نیست کی از راه می رسند.

- وسایلی رو که به ندرت استفاده دارند نخرید و سعی کنید با قرض کردن یا معادل سازی ازشون استفاده کنید.

- حتما لیست خرید داشته باشید. تا چیزی توی لیست ثبت نشده اقدام به خریدش نکنید. زود خرید نکنید. با کمی صبوری می تونیم کاری کنیم تا چیز اضافی وارد خونه نشه.

- قبل از اقدام به خرید، لیست رو بررسی کنید. به قیمت ها فکر کنید. به خودتون یادآوری کنید که داریدعمرتون رو مبادله می کنید نه فقط مقداری پول. می ارزه؟ واقعا نیاز دارید؟.

- برای آینده خرید نکنید. نیازهای الان رو در نظر بگیرید. نیازهای آینده رو با اقلامی که همون آینده خواهند اومد بهتر میشه جواب داد! تولید کنندگان هم که برای بیشتر کردن مصرف، مدام چیزهای جدید به بازار عرضه می کنند.پس اگر همین الان یا در یک فاصله زمانی معقول لازم ندارید، نخرید.

- به همان اندازه وقت و وسواسی را که صرف«خریدن» می‌کنید، صرف«پاک‌سازی پسماندهایش» کنید. شاید به این وسیله جامعه‌ی مسئولانه‌تری داشته باشیم. مثلا ما برای خریدیک پیراهن ساعت‌ها در خیابان‌ها، مغازه‌ها چرخ می‌زنیم، شناسایی و ارزیابی می کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشیم اما پیرهن کهنه را ظرف چند ثانیه دور می ریزیم بدون این‌که به گزینه‌های مختلف فکر کنیم و انتخاب مسئولانه‌تری برای دوران بازنشستگی پیراهن‌مان انجام دهیم. شاید با صرف کسری از وقت و وسواسی که صرف خریدپیراهن نو و ورودش به خانه‌مان کردیم بتوانیم راه حل‌های بهتری برای خروجش از خانه‌مان بیابیم. پیراهن را می‌توان تعمیر کرد و برای مدت بیشتری از آن استفاده نمود؛ یا آن‌را در اختیارخیریه ها گذاشت که مجددا از آن استفاده شود. چه کسی گفته که همه‌ی وقت و انرژی ما باید صرف خرید شود و دور ریختن نباید سهمی مهم از توجه ما را به خود اختصاص دهد؟

- قبل از اسباب‌کشی، حسابی خونه رو خلوت‌سازی کنید. همه چیز‌‌‌های اضافه رو رد کنید. برای هر وسیله‌ای که دارید بررسی کنید ببینید اونقدر دوستش دارید که این همه انرژی و هزینه صرف جابجایی‌اش کنید؟ واقعا می‌ارزه؟ اگر نه با خودتون نبرید. فقط‌ چیزهایی که واقعا دوست دارید، و مداوم استفاده می‌کنید رو ببرید.

 - معمولا مهمانی های شما چند نفر را مهمان دعوت می کنید 10 نفر، 20 نفر یا بیشتر؟ به اندازه همان تعداد ظرف نگه دارید و بقیه را یا بفروشید یا به دختران دم بختی که جهیزیه ندارند هدیه دهید.

- لوازم خانه رو بررسی کنید. اضافی ها را لیست کنید. مثلا اگرهم چرخ گوشت دارید هم غذا ساز و اغلب گوشت رو بصورت چرخ شده می خرید می توانید آن را بفروشید، با وسیله ای که لازم دارید معاوضه کنید یا به کسی به نیازمندان تقدیمش کنید.

- لازم نیست از روز اول همه چیز رو داشته باشید. به اندازه نیاز خرید کنید و بجاش بودجه ای رو در نظر بگیرید واسه خریدهایی که به نیاز های آینده تون جواب بده.

- به اندازه فضای منزل خرید کنید. در خرید ظروف و خرده ریزها به اندازه کمدها و کابینت هاتون هم دقت کنید. خرید اضافی یعنی کالای اضافی و کمک به تولید دور ریز و در نتیجه ضرر به اقتصاد خانواده و کشور و هدر رفت منابع ملی.

- در تهیه جهیزیه و سیسمونی صرفا لوازمی که مورد نیاز است تهیه کنیم. خرید لوازمی که بعدها شاید نیاز شود منطقی نیست.

- در هنگام بروز مشکل در لوازم، آن ها را تعمیر کنید. بله، پیش از تعویض یک کالای کهنه با نو، اول در فکر تعمیر آن باشیم.  چیزی را که می توان آن را دوباره استفاده کرد هرگز دور نریزید. با تعمیر یا حتی گاهی تغییر شکل، آن را برای هدف دیگری استفاده کنید. این کار هم برای ما صرفه جوئی مالی خواهد داشت و هم موجب کاهش پسماند می شود.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه