جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 مهربانی با طبیعت

مهربانی با طبیعت:
«وَ الْبَلَدُ الطَّیِّبُ یَخْرُجُ نَباتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَ الَّذی خَبُثَ لا یَخْرُجُ إِلاَّ نَكِداً كَذلِكَ نُصَرِّفُ الْآیاتِ لِقَوْمٍ یَشْكُرُونَ»

«سرزمین پاکیزه، گیاهش به فرمان پروردگار می روید؛ اما سرزمین های بدطینت [و شوره زار]، جز گیاه ناچیز و بی ارزش، از آن نمی روید»

قدیمی ها با طبیعت مهربان تر بودند. اما الان چطور؟ گاهی پسماندها را در طبیعت رها می کنیم. عادت کرده ایم تغذیه مان را در کیسه پلاستیکی بگذاریم؟ می دانی هر روز چقدر پلاستیک برای این کار تولید می شود؟ می دانی پلاستیک چه ضررهایی برای محیط زیست دارند؟ چرا کیسه های پلاستیکی و بطری ها را در طبیعت رها می کنیم؟ آیا می دانی ظروف و بطری ها تجزیه‌پذیر نبوده و به طور متوسط ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال در طبیعت باقی می مانند. چرا نسبت به تخریت طبیعت زیبا بی تفاوتیم؟ درختان را قطع می کنیم و بجای آن برج می سازیم. تخریب منابع طبیعی یعنی افسردگی یعنی انواع بیماری ها و رنج ها، یعنی ظلم به بشر، یعنی آلودگی هوا، خاک، آب، یعنی نابودی گیاهان و انقراض نسل جانواران.

محیط زیست طبیعی تاثیر شگرفی بر روح و روان آدمی دارد. محیط پاک و آراسته و خرم، زندگی را شاداب و معطر می سازد. شنیدن آواز پرندگان، ترنم لطیف جویباران، آهنگ دلربای چشمه  ساران، صفای سبز سبزه زاران، نسیم لطیف کوهستان، رقص دلنشین درختان و زیبایی شهر و دیار، همه و همه تاثیر اعجاب انگیزی بر زندگی و حیات انسان دارند. هر کسی از تماشای چنین منظره های زیبایی احساس آرامش و نشاط کرده و امنیت و آسایش را در حیات خویش لمس می کند. بر عکس، آسیب رساندن به محیط زیست و نابودی طبیعت باعث وارد آمدن صدمات و زیانهای جبران ناپذیری به بشریت می شود. بله، تخریب محیط زیست تأثیر منفی بر شیوه رفتار، اخلاق فردی و جمعی انسان می گذارد.

مهربانی و دوستی با طبیعت از ویژگی های لاینفک سبک زندگی ایرانی اسلامی است. حفظ طبیعت و محیط زیست به کرات در آیات ، احادیثو روایات به آن اشاره و توصیه شده است. رعایت نظافت و بهداشت یکی از مصادیق مهربانی با طبیعت است.آلوده کردن آب دریا استفاده نادرست و نابخردمندانه از آن هدر دادن انرژی آلودن محیط زیست به گوناگون آلاینده ها و… روی گرداندن خداو آیین مقدس الهی و روی آوردن به شیطان است. در فرهنگ اسلامی، طبیعت، گهواره و زمینه ساز پرورش و کمال انسان است. انسان از زمین پدید آمده است و باید حرمت آن را نگه دارد. حفظ حرمت یعنی آن را آباد کند و از ویرانی در امان کند. از نگاه قرآن آبادانی زمین، وظیفه انسان است. خداوند به انسان هشدار می دهد که نباید به بهانه استفاده از طبیعت، آن را آلوده کند بلکه طبیعت امانتی است از طرف او که باید برای آیندگان نیز حفظ شود.

 پسماندها یکی از تاثیرگذارترین مواد روی محیط زیست هستند. مصرف بیشتر یعنی زباله بیشتر و محیط زیست آلوده تر. زندگی مصرفی باعث مصرف هر چه بیشتر شده و مصرف بی اندازه، بصورت عادت درآمده است. حرص و طمع و مصرف بالای انسان امروز چیزی از طبیعت باقی نخواهد گذارد. رعایت نکردن نظافت در طبیعت می تواند موجب خسارت های جبران ناپذیری شود. قدرت طبیعت در بازیافت، فوق العاده است اما طبیعت نمی تواند پسماندهای ما را بازیافت کند. پس باید آنها را تفکیک کرده تا بازیافت آن پاکیزه باشد و آسیبی به طبیعت نرسد.

راه های مهربانی با طبیعت:
- یکی از راههای کمک به طبیعت، مدیریت زباله هاست. زباله های تر و خشک را جدا از هم جمع آوری کنید تا بازیافت آن ها راحت تر و پاکیزه تر انجام شود. این کار خطر بالقوه ای در بهداشت، سلامتی و تخریب طبیعت ایجاد می کند.

- اگر جایی مشکل و ایرادی دیدیم عکس بگیریم و به شکلی آنرا در اختیار رسانه ها و خبرگزاریهای کشورمان قرار دهیم و یا در سایت و وبلاگ خود منعکس کنیم . برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران همه باید احساس مسئولیت کنیم .

- به هر بهانه ای یا مناسبتی درخت بکاریم.

- قبل از ترک طبیعت، زباله ها را در کیسه ای همراه خودتان ببرید و در مخزن زباله بریزید.

- در روز طبیعت، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم.

- زباله ها کانون انواع میکروب ها و محل پرورش حشرات و عوامل بیماری زا است. لذا به همین جهت است که پیامبر اسلام (ص) می فرماید: "زباله ها را شب در خانه های خود نگه ندارید و آن را روز به بیرون از خانه منتقل کنید؛ زیرا زباله جایگاه شیطان است. یادمان نرود شب ها ساعت 9 زباله را در داخل مخزن زباله قرار دهیم.

- لوازم الکترونیکی، باطریهای، زباله های درمانی را جدا از سایر زباله ها جمع آوری کنیم.

- بطری ها ار در طبیعت رها نکنیم که علاوه بر زشت شدن منظر طبیعت، کفران نعمت و خطر جدی برای جان حیوانات، باعث آلودگی محیط زیست می شوند.

- حتی الامکان پاکت های کاغذی را به کیسه های پلاستیکی ترجیح دهید. زباله های پلاستیکی از معضلات زیست محیطی زمان ما هستند. استفاده از کیسه های نایلونی راحت تر از پاکت های کاغذی است زیرا اولاً پلاستیک غیر قابل تجزیه است و صدها سال در طبیعت باقی می ماند و ثانیاً پلاستیک از نفت بدست می آید و نفت از منابع غیر قابل تجدید است.

- از خرید كالاهای یكبار مصرف خودداری كنید. استفاده از ظروف و کالاهای یکبار مصرف در مصارف طولانی مدت علاوه بر گران بودن نسبت به ظروف با دوام و چند بار مصرف (به عنوان مثال یک عدد بشقاب یکبار مصرف با کیفیت متوسط حدود یک دهم بشقاب چینی یا ملامین قیمت دارد به عبارتی ده بار استفاده از بشقاب یکبار مصرف معادل خرید یک عدد بشقاب چینی یا ملامین است) باعث تولید زباله ای با ماندگاری بالا در طبیعت شده و علاوه بر هزینه های جمع آوری و مدیریت زباله باعث تحمیل هزینه های زیست محیطی سنگینی به نسل های آینده می شود.

 دوست خوبم، شما هم فکر کن ببین برای مهربانی با طبیعت چه پیشنهادهایی به ذهن ات می رسد.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه