جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 راه های کاهش پسماند

راه های کاهش پسماند در خانه:
اولین قدم در مدیریت پسماند های منزل، آنست که دورریزها را کم کنیم؛ از مواد و كالاها درست استفاده کنیم؛ راه های استفاده مجدد را یاد بگیریم و در نهایت پسماند های منزل را تفکیک کنیم یعنی پسماند های خشک مانند کاغذ، مقوا، پارچه، کاغذ، شیشه، پلاستیک، چوب و... را از پسماند های تر مانند پسماند میوه ها، سبزیجات و مواد غذایی و تفاله چای و ... را در دو کیسه جداگانه مخصوص بریزیم.
  
از ظروف بادوام و چندبار مصرف برای غذاخوری و یا نگهداری مواد غذایی استفاده كنید.

از رومیزی های پارچه ای بجای نوع یکبار مصرف آن استفاده کنید.
 
از لیوان های فلزی بجای فنجان و لیوان یکبار مصرف کاغذی یا پلاستیکی استفاده کنید.

از محصولات و كالاهایی استفاده كنیم كه در بسته‌بندی های قابل بازیافت به بازار ارایه شده اند.

 بجای خرید اسباب بازی و یا لوازم جدید سعی كنید از لوازم و اسباب بازی های دوستانتان بصورت مشترک استفاده كنید.

از شوینده‌های آلی ارزانتر و کم خطر تر استفاده کنید مانند سركه سفید و عصاره لیمو (که لک های چربی را می زداید) و جوش شیرین استفاده کنید.

مواد بی مصرف را می توان با تغییراتی به روی آنها دوباره استفاده کرد. راه های موجود برای امکان استفاده مجدد از اشیا بسیار زیاد است.تنها چیزی که ما نیاز داریم این است که با استفاده از خلاقیت خود امکان استفاده مجدد از اشیا موجود در اطراف را افزایش دهیم.

ارگان هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی پذیرای لوازم دست دوم قابل استفاده شهروندان هستند. همچنین در حال حاضر طرحی به نام "طرح هبه" در شهرداری تهران در طول سال اجرا می شود که شهروندان می توانند از طریق تماس با 137 و دریافت کد، هدایا و لوازم اضافی و مازاد قابل استفاده خود را (مانند مبلمان و لوازم برقی که قابل تعمیر و استفاده هستند) در اختیار ماموران شهرداری که با لباس و کارت های ویژه به همراه ماشین های مخصوص به در منازل آنها مراجعه می کنند قرار دهند که در صورت نیاز، بازسازی شده و در اختیار افراد نیازمند قرار می گیرد. بعد از تحویل هدایا، خانواده های دریافت کننده هدیه، به افراد اهداکننده لوازم معرفی خواهند شد تا اعتماد نسبت به عملکرد شهرداری و میزان مشارکت ها افزایش یابد.
 

راه های کاهش پسماند در هنگام خرید:
 خرید و مصرف معقول کالاها اعم از مواد خوراکی، پوشاک، لوازم منزل و غیره، یکی از راه های صرفه جویی و حفظ محیط زیست است و علاوه بر آن توان اقتصاد خانواده را بالا می برد. با پس اندازهای کوچکی که از صرفه جویی در خرید یا به عبارت بهتر با خرید صحیح و منطقی، حاصل می شود می توان سرمایه های بزرگی برای فعالیت های مفید ایجاد کرد و در عین حال به حفظ محیط زیست نیز کمک کرد. 

درموقع خرید، کیسه، زنبیل یا ساک خرید را همراه خود ببرید و به فروشنده بگویید به کیسه نایلونی نیاز ندارید. این کار باعث کمتر شدن مصرف کیسه های پلاستیکی می گردد.
   
بهتر است کالای با دوام خریداری کنید تا مدت استفاده از آنها طولانی تر ‏شود. بدیهی است محصولات بادوام، دیرتر وارد جریان پسماند شهری می شوند.

با برنامه ریزی خاص خرید كنید. بدین ترتیب كه قبل از خرید، ابتدا لیست كاملی از آنچه ر  ا که نیاز دارید تهیه نمایید.

برای خرید لوازم خانگی عجله نکنید. ابتدا به نیاز خود فکر کنید و وسیله ای را انتخاب کنید که نیازتان را برآورده کند، با میزان مصرف و تعداد افراد خانواده تان متناسب باشد و مصرف انرژی کمی هم داشته باشد.

بسته‌های خرید خود را به حداقل برسانید. از كیسه‌های بسته بندی هر چه بیشتر میتوانید استفاده كنید و مابقی را همراه با سایر پسماند های خشک، به غرفه بازیافت یا وانت های جمع آوری پسماند خشک، تحویل دهید.

 
راه های کاهش پسماند در ادارات:
قبل از آنکه عکسی را چاپ کنید یا متنی را پرینت کنید ابتدا فکر کنید آیا واقعا به نسخه چاپ شده آن نیاز دارید ؟ پس تا آنجا که می توانید کمتر کپی کنید و کمتر از نسخه پرینت شده استفاده کنی.

به جای انتشار اطلاعیه های همگانی از تابلو اعلانات استفاده شود.

از فن آوری الکترونیک یا بدون کاغذ(paperless) بجای نامه نگاری های داخلی استفاده کنید.

به منظور كاهش میزان مصرف كاغذ، جوهر و لاک غلط گیر، هنگام تایپ مطالب دقت نموده و متون خود را بر روی صفحه مانیتور ویرایش کنید و در صورت امکان از چک پرینت استفاده نکنید.

 بر روی هر دو طرف كاغذ پرینت تهیه شود تا بدین ترتیب مصرف كاغذ را 50% كاهش دهید.

از قسمت های نوشته نشده و سفید کاغذ بعنوان كاغذ یادداشت كوچک استفاده شود.

یک جعبه در دفتر کار خود در نظر بگیرید و کاغذ هایی راکه امکان استفاده مجدد آنها وجود دارد در آن قرار دهید تا از آنها برای چک پرینت استفاده شود.

 درجلسات، بجای رومیزیها و ظروف یكبار مصرف، از رومیزیها و ظروف قابل شستشو استفاده كنید.

 کامپیوتر و متعلقات جانبی آن و تجهیزاتی قدیمی را که مورد استفاده ندارند به مراکز خیریه، مدارس و روستاها بدهید.

      
راه های کاهش پسماند در مراسم و تعطیلات:

در گردش ها، برای جمع آوری پسماندها بجای كیسه های پلاستیكی، از کیسه های برزنتی استفاده كنید. 

در میهمانی ها و گردش ها، از بكار بردن بشقاب، لیوان و سایر ظروف یكبار مصرف خودداری كنید.

چنانچه می خواهید از بیرون غذا تهیه نمایید، ظرف غذا را به همراه خود به رستوران ببرید و از مسیول رستوران درخواست کنید بجای آنکه از ظروف یکبار مصرف استفاده کند غذا را در ظرف شما بریزد. 

در مراسم عزاداری ملی مانند ایام محرم و نیز در نذری ها، بجای ظروف و لیوان های یکبار مصرف پلاستیکی و یونولیتی می توانید از لیوانها و ظروف مخصوص گل ذرت یا ظروف بادوام استفاده كنيد.

برای تزیینات، می توانید کاغذ کادو، مقوا و کاغذهای رنگی مصرف شده را استفاده کنید. 

بجای هدیه، به نوعی سرمایه گذاری فکر کنید. به طور مثال  به باز کردن یک حساب پس انداز. دادن کارت هدیه بجای خرید اسباب بازی، لباس و ... نیز ایده خوبی است تا بدین ترتیب هدیه گیرنده چیزی را بخرد که واقعا به آن نیاز دارد.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه