جمعه 28 مرداد 1401 _
  امروز
جمعه
مرداد 1401
28
قمری:21 محرم 1444

میلادی:19 اوت 2022
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
  آمار بازدید
مهمان : 0
امروز : 0
ديروز : 296
ماه : 10905
سال جاری : 136527
تعدا مطالب : 2795
كل : 1037885
 
 کودکان

هر جامعه ای دارای قوانین و اصولی است که نیاز هست کودکان با آنها آشنا شوند. دستیابی به این حقوق و حقوق شهروندی می تواند در بهبود روند زندگی کودکان موثر باشد. نگاهی داریم به چگونگی آموزش این اصول به کودکان.

شهروندی ﻋﺒﺎرت اﺳـﺖ از روش زﯾﺴـﺘﻦ در ﯾـﮏ ﺷـﻬﺮ ﺑـﺮ ﻃﺒﻖ اﺻﻮل و قواعد و ﻗﻮاﻧﯿﻦ خاص. هیچکس با حق و حقوق به دنیا نمی‌آید و این جوامع هستند که تصمیم می‌گیرند که چه حقوقی به شهروندان خود بدهند و چه قوانینی را در نظر بگیرند. آنچه مسلم است خانواده، امن‌ترین و سالم‌ترین کانون در دوره رشد کودک است، به همین دلیل لازم است در چنین کانونی آموزش‌های اولیه برای هوشیاری کودکان در برابر حقوق شهروندی و خطرات بی‌توجهی به قانون ارائه شود و این آموزش ها می تواند در مدرسه تکمیل شود.

حقوق شهروندی که می تواند بر زندگی اجتماعی کودکان موثر باشد:
استاندارد مطلوب زندگی: هر شهروندی حق دارد از حداقل امکانات انسانی برخوردار باشد و زمانی حقوق شهروندی کودکان رعایت می شود که از امکان خدمات بهداشتی و آموزشی تغذیه مناسب و سرپناهی برای زندگی برخوردار باشند.

حریم خصوصی: کودکان هم نیاز به حریم خصوصی دارند و ورود به زوایای زندگی آنها در صورتی مجاز است که آنها خود تمایل داشته باشند و دلیل ورود به مسایل خصوصی توسط دیگران را درک کنند.

حق داشتن هویت شخصی: کودک وجود مستقلی دارد و نیاز است که به تفاوت های فردی احترام گذاشته شود و کودکان هم مانند هر فرد دیگری حق این را دارند که هویتی برای خود قایل باشند و به آن تکیه کنند.

محافظت در برابر خشونت و جنايت: هر کودکی حق این را دارد که در جمعه شهری خود احساس امنیت کند و از خطرات در امان باشد.

ملاقات با دوستان و بازی کردن: برای اینکه کودکان رشد بهتری در اجتماع داشته باشند باید بتوانند با دوستان و همسالان مراوده داشته باشند و این مساله جز حقوق انها محسوب می شود.

زندگی در محیط مناسب و سالم: محیطی سالم و بدون خطر که سلامت جسمی و روانی کودک را تهدید نکند از حقوق شهروندی به حساب مب تید.

برخورداری از امکانات مشابه: استفاده از خدمات شهری بدون توجه به نژاد، مذهب و جنسیت از حقوق مسلم کودکان محسوب می شود.

برای اینکه کودک بتواند از حقوق شهروندی برخوردار باشد و از آنها استفاده کند، نیاز است که مهارت هایی را آموزش ببیند. از جمله این مهارت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کار در گروه: کار گروهی باعث رشد اجتماعی کودکان می شود و با جهت دهی گروه همسالان در مدرسه یا در گروههای فوق برنامه می توان کودکان را با حقوق شهروندی آشنا کرد.

مسولیت نسبت به جامعه و احساس تعلق: نیاز است که کودکان در برابر جامعه احساس مسولیت کنند و درک درستی از موثر بودن در جامعه داشته باشند.

انجام تعهد: کودکانی که متعهد هستند و به وعده هایی که می دهند عمل می کنند و مسولیتی را که به عهده شان گذاشته شده است انجام میدهند از رشد اجتماعی خوبی برخوردار هستند.

هوشیاری در برابر سو استفاده: یکی از مولفه‌های مهم در حقوق شهروندی، دادن هوشیاری در جهت جلوگیری از سوءاستفاده دیگران است. و آموزش این مساله می تواند از بسیاری از معضلات جلوگیری به عمل آورد.

مشارکت: مشارکت در خانواده، جامعه و زندگی اجتماعی می تواند بر پررنگ شدن کودکان در جامه تاثیر گذار باشد.

در نظر گرفتن دیگران: به کودکان بیاموزیم حقوق شهروندی دیگران را رعایت کنند و آنچه را که انتظار دارند در مورد آنها رعایت شود برای دیگران هم در نظر داشته باشند.

برقراری ارتباط با دیگران:  ارتباط موثر و مثبت با دیگرا در زندگی اجتماعی بسیار مهم است و می تواند به کودکان کمک کند که از حقوق شهروندی خود به خوبی استفاده کنند.

شناخت خطر: باید به کودکان آموزش داد که در حقوق شهروندی در برابر خطرات موجود در جامعه آگاه باشند و موارد مشکوک را به خانواده بگویند هراسی از گفتن ان نداشته باشند و  خانواده را فضایی امن برای بیان گفته‌های خود بشمارند.

تفکر انتقادی درباره شواهد و مسایل: به کودکان آموزش دهید که نسبت به مسایل با دیدگاه نقادانه نگاه کنند تا بتوانند بهتر از حقوق خود در جامعه دفاع کنند.

توجه به حقوق شهروندی در کتاب‌های کودک، رسانه ها و توجه به تولید برنامه های آموزشی به خصوص در صدا و سیم می تواند کودکان را با حقوق شهروندی شان آشنا کند و با آموزش های تکمیلی در خانواده و مدرسه می توانیم کودکانی آشنا به حقوق شهروندی و اجتماعی تربیت کنیم. در قبال حقوقی که برای کودکان در نظر گرفته شده است احترام به دیگران، رعایت حقوق دیگران، خودداری از توهین و بی‌احترامی به شهروندان، رعایت ادب در کلام، توجه به افراد سالمند، محبت به سایر کودکان و… را از کودکان انتظار داریم که انجام هریک با آموزش های اصولی و مداوم در خانه و مدرسه امکان پذیر هستند.

منبع:
شاه طلبی، بدری؛ قپانچی،اکرم(1392) تاثیر آموزش شهروندی بر افزایش آگاهی شهروندی کودکان هشت ساله شهر اصفهان(با تاکید بر نرم افزارهای چند رسانه ای)، فصلنامه فن آوری و اطلاعات و ارتباطات در علوم تربیتی، 3(3)، 129-150.

شیانی ملیحه، مشارکت اجتماعی کودکان، فصلنامه علمی پژوهشی رفاه اجتماعی،2(7)، 15-29.

کیانی،اکبر؛ اسماعیل زاده کواکی،علی(1391) تحلیل و برنامه ریزی شهر دوستدار کودک از دیدگاه کودکان(مطالعه موردی: قوچان)، فصلنامه علمی پژوهشی باغ نظر مرکز پژوهش هنر و معماری و شهرسازی نظر،9(2)، 51-61.

لطف آبادی،حسین(1385)آموزش شهروند ملی و جهانی همراه با تحکیم هویت و نظام ارزشی دانش آموزان، فصلنامه نوآوری های آموزشی، 17(5)، 44-71.
 
 نظرات و پیشنهادات
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه