شنبه 2 شهريور 1398 _
  امروز
شنبه
شهريور 1398
2
قمری:23 ذو الحجة 1440

میلادی:24 اوت 2019
 
اوقات شرعی
 
 طرح روز
 
تاریخ : پنجشنبه 19 شهريور 1394     |     کد : 542

شهردار منطقه 9 گفت:

شهرک خاوران از جمله شهرکهای مدرن کشوراست

مهندس حمید شاهوردی شهردار منطقه9 در گفتگویی  اختصاصی گفت: شهرک خاوران به دلیل احداث براساس ضوابط شورای عالی شهرسازی و معماری از جمله شهرکهای مدرن درکشور به شمار میرود .


 مهندس شاهوردی افزود: درشهر تبریزتعداد طبقات براساس عرض گذر، تامین پارکینگ و  فضای باز تعیین می شود ولی در شهرک خاوران ما براساس مساحت قطعات ، تعداد طبقات ساختمان را تعیین می کنیم و این در حالی است که دراین شهرک گذر زیر 12 متروجود ندارد.

 وی ادامه داد: براساس مطالعات صورت گرفته  توسعه شهر تبریز به سمت این منطقه خواهد بود و ما برای حصول به نتیجه بهتردر این زمینه نیازمند رونق و توسعه شهرک خاوران هستیم.

شهردار منطقه 9  شهرداری کلانشهر تبریز با اشاره به موقعیت جغرافیایی  شهرک خاوران  گفت:  این شهرک در مساحت 820 هکتاراز شمال به جاده باسمنج، جنوب اتوبان پیامبراعظم ، شرق جاده زرنق و غرب آزادراه کسایی و پیامبر اعظم متصل می شود.

مهندس شاهوردی گفت:  شهرک خاوران متشکل از  350  هکتارخود شهرک خاوران، 320 هکتار آذران و 120 هکتار لکه سفید ( اراضی فتح آباد ) است که خود روستای فتح آباد نیز در داخل شهرک واقع شده و جزو محدوده شهرداری منطقه 9 است.

وی با اشاره به ظرفیتها و پتانسیلهای این منطقه گفت: با توجه به فرامنطقه ای بودن این شهرک کاربریهای عمومی برای آن تعریف شده است .


شهردار منطقه 9  شهرداری کلانشهر تبریز ادامه داد : از جمله این کاربری ها میتوان به احداث بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان که در خاورمیانه منحصر به فرد است اشاره کرد که زمین آن با مصوبه شورا به طور رایگان در اختیار آقای مردانی آذر قرار گرفته و در حال حاضر بالای 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مهندس شاهوردی گفت: احداث پارک آبی با مساحت 4 هکتار با سرمایه گذلری بالغ بر 3000 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی نمونه دیگری از کاربری های عمومی این شهرک به شمار می رود که تاکنون 10 درصد پیشرفت فیریکی داشته است.

 وی افزود:همچنین با مساعدت استاندار زمینی بالغ بر 4 هکتار در اختیار بیمارستان تامین اجتماعی قرار گرفته که با اعتباری بالغ بر 5 هزار میلیارد ریال در آینده نزدیک  احداث خواهد شد.


شهردار منطقه 9  شهرداری کلانشهر تبریز درادامه با اشاره به کاربری های تجاری واگذار شده در شهرک خاوران گفت: زمینی به مساحت 14 هکتار با امضای تفاهم نامه در اختیار 2 شرکت ترکیه ای و فرانسوی  برای احداث مجتمع خدماتی -  تجاری  و هایپر مارکت قرار خواهد  گرفت مهندس شاهوردی تصریح کرد: از جمله مهمترین طرحهای در دست اجرا در این منطقه می توان به احداث دهکده سلامت در زمینی به مساحت 10 هکتار اشاره کرد که شامل بخشهای درمانی ، تجاری، هتل ، آسایشگاه سالمندان و بخشهای خدماتی می باشد.

وی در ادامه با اشاره به فعالیتهایی صورت گرفته طی 8 ماه گذشته گفت: تلاش برای   تامین زیرساختهای مورد نیاز که از جمله شاخص های اصلی و مهم  برای عمران ، آبادانی ، توسعه و رونق این شهرک  به شمار می رود از جمله اقداماتی است که طی این مدت صورت گرفته است.


شهردار منطقه 9  شهرداری کلانشهر تبریز افزود: دراین زمینه با امضای یک تفاهم نامه با شرکت توزیع برق قرار شد برق این منطقه بخصوص در مناطقی که تراکم جمعیتی و ساختمان وجود دارد ازطریق پستهای کمپکت طی ماه آینده تامین شود.

مهندس شاهوردی خاطرنشان کرد: برای تامین آب دراین شهرک باید 26 کیلومتر لوله گذاری شود که تا کنون حدود 14 کیلومتر لوله گذاری شده  و بر اساس تفاهم نامه امضا شده با شرکت آب و فاضلاب تا پایان مهرماه سالجاری 100 لیترآب شرب در ثانیه وارد شهرک خواهد شد.

وی افزود: در بحث احداث فضای سبز نیز طبق برنامه ،70 درصد ازکاربری های مصوب فضای سبز این شهرک احداث شده است و امیدواریم با احداث پارک بزرگ خاوران که تاکنون به دلیل معارض داشتن عملیات اجرایی آن آغاز نشده است تا پایان سال 95 صد درصد آن تحقق یابد.


 شهردار منطقه 9  شهرداری کلانشهر تبریز درادامه با اشاره  به اقدامات صورت گرفته در  خصوص ساماندهی ورودی های این شهرک گفت:ورودی اول این شهرک از جاده باسمنج که به صورت یک راه روستایی بود به طول 8 کیلومتر رفت و برگشت و عرض 35 متر (از ابتدای تونل تا سه راهی زرنق) تعریض و بهسازی شد و برای ادای دین و احترام بنام شهدای غواص نامگذاری شده است .

مهندس شاهوردی ادامه داد:همچنین با قول و نظر مساعد شهرداراززرنق تا سه راهی فروزنده ( سه راهی سرگردان ) ادامه بلوار شهدای غواص دراولویت احداث قرار گرفته و عملیات اجرایی آن آغاز شده و تا پایان مهرماه به مرحله بهره برداری میرسد.

وی افزود: همچنین ورودی دوم که عملیات اجرایی آن درحال انجام است خیابان 65 متری پیامبر اعظم به میدان بسیج است که ازاتوبان  پیامبر اعظم تا جاده باسمنج توسط شهرداری منطقه 9 و از جاده باسمنج تا میدان بسیج توسط شهرداری منطقه پنج  احداث خواهد شد و ورودی دوم این شهرک با مساعدت های دانشگاه تبریز تا سطح تعریض فوق از زمین های دانشگاه عبور می کند  آماده بهره برداری می شود.

شهردار منطقه 9  شهرداری کلانشهر تبریز دربخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به پروژه هایی که در 8 ماه گذشته به بهره برداری رسیده است گفت: مجتمع فرهنگی – ورزشی خاوران با زیر بنایی بالغ بر 7000 متر مربع متشکل از فرهنگسرا ، سالن ورزشی چند منظوره در مساحت 2000 متر مربع ، استخر با گنجایش 200 نفر و سالن بدنسازی ازجمله این پروژه هاست که در آینده نزدیک و با تکمیل ساختمان اداری شهرداری منطقه 9 این مجتمع به طور کامل در اختیار سازمان ورزش قرار میگیرد و ظرفیت بسیار مناسبی را جهت برگزاری اردوهای ورزشی فراهم می آورد.

 مهندس شاهوردی افزود : همچنین همزمان با میلاد کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) مجتمع آموزشی – خدماتی خاوران در زیربنایی به وسعت 8000 متر شامل سالن همایش خاوران با ظرفیت 1500 نفر ، 2 پردیس سینمایی به ظرفیت 50 نفر ، سالنهای برگزاری کلاسهای آموزشی و سالن خدماتی به وسعت 1000 متر مربع کلنگ زنی گردید.

 وی بیان داشت: پروژه دیگری که درفرخنده زاد روزمیلاد با سعادت حضرت معصومه (س) با مساعدت شهردارو رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهرتبریزکلنگ زنی شده است  پروژه شهربانو در مساحت 5/8 هکتار متشکل از سالنهای خدماتی – ورزشی ، استخر باز و سرپوشیده می باشد که زمینه اشتغال 400 نفر از بانوان عزیز را نیز فراهم می کند و یکی از پروژه های بی نظیر در سطح استان و شهرداری خواهد بود .

 شهردار منطقه 9  شهرداری کلانشهر تبریز در ادامه گفت: از جمله پروژه های در دست اجرا ، طرح شبدری در نقطه اتصال جاده باسمنج( شهدای غواص) به خیابان 65 متری پیامبراعظم با اعتباری بالغ بر 26 میلیارد تومان است که امیدواریم تا دهه فجر افتتاح و به مرحله بهره برداری برسد.

 مهندس شاهوردی در بخش پایانی صحبتهای خود با اشاره به اینکه رونق، توسعه ، آبادانی و عمران هرچه بیشتر این منطقه درگرو تامین زیرساختهای مورد نیاز است گفت : یکی از چالشهای اساسی در این شهرک عدم تامین گازمورد نیازبه عنوان یکی از ضروری ترین زیرساختهای  شهرک است که با توجه به مصوبه شرکت گاز در خصوص احداث 60 درصدی شهرک ما را با مشکل جدی مواجه کرده است.

وی ادامه داد : با توجه به اینکه مذاکراتی با شرکت گاز در این زمینه صورت گرفته  ما برای واگذاری زمین جهت احداث ایستگاههای تقلیل فشار گاز و احداث واحدهای امداد رسانی به صورت رایگان  اعلام  آمادگی کامل کرده ایم اما تاکنون اقدامی در راستای گاز مورد نیاز منطقه صورت نگرفته است.

مهندس شاهوردی  در خاتمه از حمایت های بی دریغ و پی گیرهای دکتر نجفی شهردار محترم تبریز در امر زیرساخت ها و همچنین احیا و پویایی شهرک خاوران  تشکر کرد و با توجه به موقعیت خاص این منطقه خواستار نگاه ویژه ومساعدت مسئولان عالی استان شد.


 مدیر وب سایت
 
 تیتر لینک
 
 لینک ها

         
         

        

         
 
 پا صفحه